Apple ќе лансира нови Mac-а базирани на ARM во 2021 година

АРМ

Гласина која станува се посилна секој пат. Apple ќе ги мигрира своите персонални компјутери во сопствениот чипсет обичај дизајниран од АРМ, со што се напуштаат тековните процесори на Intel. За оваа промена се зборуваше долго време, но сега се чини дека тоа ќе биде реалност за една година.

Apple е многу задоволен од целиот спектар на процесори базирани на архитектурата ARM што ја монтира во своите уреди. iPhone, iPad, iPod и Apple TV ги монтираат овие чипови, давајќи им исклучителни перформанси. Единствените уреди на Apple кои не вметнуваат такви процесори се iMac, MacBooks и MacBooks Pro, па се надевам рече промена на архитектурата.

„Епл“ планира да започне со продажба на „Мек“ со сопствени процесори базирани на АРМ во 2021 година, се вели во извештајот од Блумберг. Компанијата, наводно, работи на три процесори Mac, базирани на A14 што ќе ја монтира iPhone следната генерација. Првиот од овие процесори ќе биде многу побрз од iPhone и iPad, се разбира.

Според извештајот, Apple се подготвува да лансира најмалку еден Mac со свој чип следната година. Но, иницијативата за развој на повеќе чипови, под кодно име Каламата, сугерира дека компанијата на крајот ќе ја префрли целата своја линија на работни површини и тетратки подалеку од сегашниот продавач Intel Corp.

TSMC ќе ги произведува новите чипови базирани на сегашната архитектура од 5nm. Првите процесори ќе имаат осум јадра со високи перформанси, наречени Firestorm код и четири јадра со мала моќност, наречени Icestorm. Вкупно дванаесет јадра. Apple работи и на процесори со повеќе од дванаесет јадра за во иднина.

Се чини дека дизајните на Apple двојно, па дури и четирикратно ги зголемуваат бројните јадра што Intel ги обезбедува за некои од своите Mac. На пример, новиот модел MacBook Air има процесор Intel со само две јадра. Веројатно е дека А. MacBook биди првиот уред на „Епл“ кој ги доби новите процесори, бидејќи е потешко да се спротивстави на перформансите на чиповите „Интел“ за врвни уреди.

Гласините за процесорот на „Епл“, наречен „Каламата“, постојат веќе неколку години. Во 2018 година, компанијата разви чип за Mac базиран на процесорот A12X за внатрешно тестирање. Ова ги натера инженерите да продолжат да работат на овој проект, а како што е планирано, првите резултати ќе ги видиме следната година.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.