Апликации COVID-19: Само од официјални извори.

Нови вести во врска со „Епл“ и „Коронавирус“

Со здравствената криза што се генерираше СОВИД-19 и мерките за ограничување што ги презедоа националните и локалните власти, едно од забавите што повеќе ги имаме при рака се апликациите на Епл и социјалните мрежи. Во последниве недели гледаме многу слики што испуштаат смисла за хумор, но исто така и многу лажни вести. Од таа причина Apple не сака истото да се случи во ниту една продавница за апликации.

Apple нема да прифати апликации кои се занимаваат со коронавирус и тоа не доаѓаат од официјални извори. Ниту, пак, ќе прифати игри кои го карактеризираат овој несакан вирус.

„Епл“ не сака продавницата за апликации да се користи за ширење измами или ванализирање на КОВИД-19

Apple е во моментов критичко оценување на апликациите. Сето тоа со цел да се осигури дека изворите на податоци се реномирани и дека програмерите што ги презентираат овие апликации за COVID-19 потекнуваат од и се од признати субјекти. Така, ние зборуваме за владини организации, невладини организации фокусирани на здравјето, компании длабоко акредитирани во здравствени проблеми и медицински или образовни институции.

Уште една мерка меѓу сите што ги усвои Apple досега за ова прашање на коронавирус. Можете да го направите затоа што тоа е затворен систем, и за добро и за лошо. Во овој случај станува збор за нешто добро. Не можеме, над оној над нас, да се оставиме да се водиме Апликации со двојни намери.

Исто така, ако позната и реномирана компанија или индивидуа сака да објави апликација со Apple, компанијата ви нуди брза патека, односно може да се достави на преглед со одликата „Чувствителен временски настан“ на образецот за барање. Ова може да забрза и да обезбеди приоритетен преглед за да може да се објави што е можно побрзо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.