Епл казни 1.100 милиони евра за антимонополски практики

Тим Кук

Tech Data и Ingram Micro, беа казнети со 63 милиони евра и 76 милиони евра соодветно, покрај тоа Епл го добива најлошиот дел од казната со парична казна што изнесува 1.1 милијарда евра. Санкцијата за „Епл“ следува откако регулаторното тело АДЛЦ (Француско тело за конкуренција) смета дека практиките што ги спроведува фирмата во однос на монопол не се точни и во случајот на „Тех Дата“ и „Инграм микро“ со претходните договори се сметаат за незаконски.

Оваа санкцијата ќе биде обжалена од компанијата Купертино како што посочуваат разни медиуми кои ги прашале претставниците на компанијата. Ова не е прва санкција што компанијата ја добива во француската земја, иако е точно дека е највисока. Apple има долга историја на конфликти со нашата соседна земја и во овој случај тоа е една од најважните санкции наметнати од властите на земјата. Истрагата започна пред неколку години и откако ќе се заклучи, оваа важна санкција е изречена за Apple France.

Во оваа смисла, договорите со предности направени од „Епл“ кон своите дистрибутери ја намалуваат оваа санкција по долга истрага. На „Злоупотреба на економска зависност“ и „нелојална конкуренција“ Ова се термини што се појавуваат во оваа санкција и иако е точно дека северноамериканската компанија негира сè, санкцијата е изречена и секако дека ќе ја добие соодветната жалба. Нова санкција со која се додава сума пари што досега не се виделе во однос на износите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.