Apple купува стартап за проширена реалност наречен Vrvana

очила за проширена реалност Apple во 2019 година

Пред последниот WWDC, Тим Кук даде неколку коментари за зголемената и виртуелна реалност, наведувајќи дека тоа ќе биде иднината, иднина во која тој не појасни дали неговата компанија има намера да влезе за да се натпреварува. Гласини за можен интерес на Apple за проширена реалностАко го оставиме настрана виртуелниот, пазар во кој доминираат голем број компании.

На WWDC Apple не запозна со тоа што нивните уреди можат да направат и како сакаат да нè подготват за во иднина. Исто така, најновите гласини тврдат дека Apple може да лансира свои очила за виртуелна реалност во 2020 година, како што претходно објавивме. Но, се чини дека Apple нема да започне од никаде како што можете да очекувате.

Момците од Купертино ја купија компанијата Врвана, стартап основан во 2005 година, кој својот развој го насочи кон слушалки со мешана реалност, наречен Тотем. Како и обично, Apple не ја потврди или негираше трансакцијата или износот што го плати за тоа, но според TechCrunch, износот на набавката е 30 милиони долари, многу помала сума од онаа на која бевме навикнати во претходните превземања.

Во моментот, целиот персонал на Врвана стана дел од тимот за развој на проширена реалност на Apple, тим кој е предводен од поранешен извршен директор на Долби, Мајк Роквел, и за кој се претпоставува дека е доста упатен. Ова движење ни дава да разбереме каков вид на уред сака Apple да понуди, уред кој се фокусира на подобрување на визуелното искуство што го нудат неговите компатибилни уреди во моментов, почнувајќи од iPhone 7 и комбинирање на него со спектакуларен звук што може да создаде извонредно чувство за корисник.

Apple во моментов се обложува само на проширена реалност, Јас особено не го гледам само тоа, бидејќи она што навистина може да го потопи корисникот во сценарио е виртуелната реалност, никогаш зголемената реалност, каде што реалните елементи се мешаат со други создадени од компјутер. Мајкрософт, беше јасен за ова од самиот почеток и неговите очила за виртуелна реалност ги ориентираше кон професионална публика, каде што зголемената реалност има многу смисла, така што професионалците можат да тренираат во ситуации под притисок што инаку не би биле возможни.

Не знам дали сте имале можност да пробате некоја од игрите со проширена реалност што се достапни во App Store. Јас особено не можам да видам дека мора да мора благодатта кружат на маса да се движам околу етапа каде што се одвива битка и морам да го водам мојот тим. Што мислите за тоа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.