Apple го лансира OS X El Capitan, дознајте во длабочина

OS X El Capitan 10.11, новиот десктоп оперативен систем што ќе го подобри корисничкото искуство на нашите Macs, штотуку го објави Apple. Овие се секоја од новостите што веќе треба да ги знаете.

OS X El Capitan, лак на системот

Иако имавме интересен преглед на почетокот на јуни на WWDC 2015, денес беше Тим Кук и неговиот тим OS X El Capitan, новиот десктоп оперативен систем кој иако е фокусиран на корекција на грешки и подобрување на перформансите и корисничкото искуство, исто така ни носи интересни новости.

ти x капетанот

Како што веќе ви кажавме во јуни минатата година тука ApplelisedOS X El Capitan е логичка еволуција на Јосемит. Во есента 2014 година, пристигна OS X 10.10 Yosemite и со тоа, огромни промени во интерфејсот, кои во овој момент од историјата не треба да се повторуваат. После таков обем на промени и новини, и естетски и во смисла на функционалност, беше потребно полирање на системот и затоа, иако OS X El Capitan 10.11 тоа исто така вклучува некои нови карактеристики, Има за цел да го стабилизира системот колку што е можно, да ги исправи сите можни грешки и да ја подобри безбедноста. На кратко, оптимизирање на уште повеќе, ако е можно, корисничко искуство кое е веќе прекрасно.

OS X 10.11 El Capitan го зеде своето име од познатата и популарна истоимена карпа што точно се наоѓа во националниот парк Јосемити, Калифорнија, па Јаболко на тој начин продолжува традицијата, да биде како еден вид планински лав во споредба со лав или снежен леопард во споредба со леопард.

OS X 10.11 El Capitan (компанијата Купертино не става акцент, го прави сервер)  Toе се фокусира на исправување на грешки и грешки и со тоа подобрување на стабилноста и безбедноста на системот. Точно исто како и со iOS 9. Но, тоа ќе ни донесе и многу добри вести затоа што Јаболко Никогаш не само исправува, секогаш ни носи нешто ново.

Но, пред да започнеме да анализираме сè ново што ни носи Ел Капитан, ајде да погледнеме бргу низ ова видео направено од момците во MacRumors:

OS X Капетанот е многу пофлуиден  благодарение на интеграцијата на API Метал за Мек што на овој начин се збогува со Open GL во десктоп оперативниот систем на каснатото јаболко. И резултатот не може да биде подобар, или можеби да, паѓајќи директно на графичките перформанси на системот, подобрувајќи ги перформансите на глобално ниво, така што од неговото непосредно лансирање, нашите Mac ќе работат многу повеќе, нешто што ги тестиравме различните бета-верзии што можеме ве уверувам

јаболко-wwdc-2015_0543

пошта Исто така, се подобрува особено со вклучување гестови со повеќе допири за да можеме да ги бришеме или архивираме пораките на ист начин како што тоа го правиме на нашите iDevices.

Апликацијата "Алатка за дискови„Исто така, се смени за да се подобри корисничкото искуство, истовремено додавајќи и сигурност плус уште од тогаш појасно и „убаво“ станува поинтуитивно, и ни помага да избегнеме некои потенцијално фатални грешки. Промените што можеме да ги видиме во интерфејсот, на пример, се во начинот на прегледување на партициите на дискот, кој сега е подетален и сличен на оној на Виндоус (што ги прави корисниците на Виндоус кои штотуку го поминале оперативниот систем OS X, да не го сметаат така тешко е да се отежне со овој дел); исто така во формат на дискови гледаме друг наречен OS X Продолжен.

Алатка за дискови во OS X El Capitan

исто така, сафари вклучува неколку интересни подобрувања како што се фиксни јазичиња во минијатура дека со лизгање налево, ќе може да се види само логото на страницата што е отворена. Покрај тоа, ги исклучува оние јазичиња каде што автоматски се репродуцира видео, нешто што беше многу досадно, до сега.

Safari OS X 10.11 El Capitan

После вбризгувањето на витамин што го доби пред една година Центарот на вниманието, сега стекнува уште поголема сила и ќе биде поефикасен во своите пребарувања: тој е способен за препознаваат природен јазик.

Фотографиите, белешките и мапите имаат исто така мали подобрувања.

Но, она што најмногу ни се допадна во врска со новото OS X El Capitan управуваше со апликациите на екранот преку Контрола на мисијата Па, сега можеме практично да правиме што сакаме. Покрај тоа, отсега ќе можеме да уживаме во две целосно функционални апликации истовремено во полн и поделен екран, исто како и мултитаскингот што ни доаѓа со iOS 9 на iPad.

јаболко-wwdc-2015_0424

Како последен детал, не можеме да го игнорираме воведот во OS X El Capitan од нов извор, Сан Франциско.

Компатибилна опрема

Немаше да биде логично тоа Јаболко, фокусирајќи го ажурирањето на OS X El Capitan Во подобрувањето на перформансите, стабилноста и корисничкото искуство, би ја изоставил постарата опрема и затоа, ова нема да се случи. El Capitan ќе биде компатибилен со истата опрема со која претходникот, OS X Yosemite, веќе беше компатибилен, нешто што можеме да го потврдиме од сопствената веб-страница за поддршка на компанијата:

Mac компатибилен со OS X El Capitan

 • iMac (средината на 2007 година или подоцна)
 • MacBook (13-инчен алуминиум, крајот на 2008 година), (13-инчен, почетокот на 2009 година или подоцна)
 • MacBook Pro (13 инчи, средина на 2009 година или подоцна), (15 инчи, средина / доцна 2007 или подоцна), (17 инчи, доцна 2007 или подоцна)
 • MacBook Air (крајот на 2008 година или подоцна)
 • Mac Mini (почетокот на 2009 година или подоцна)
 • Mac Pro (почетокот на 2008 година или подоцна)
 • Xserve (почетокот на 2009 година)

И сега, за преземање, инсталирање и уживање во новиот OS X El Capitan 10.11 на вашиот Mac.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.