Возилата „Епл мапс“ се наоѓаат во Шкотска и Велс

Само нешто повеќе од една година, автомобилите на „Епл“ шетаат низ различни земји, фаќајќи сè околу нив, користејќи возила со систем на камера многу сличен на оној што го има во познатите возила на „Гугл“. Јаболко автомобили ќе почнат да патувајте по патиштата и улиците на Шкотска и Велс, поточно Форт Вилијам во Шкотска и округот Бриџенд во Велс. Датумите на кои возилата на „Епл“ ќе го започнат патувањето ќе бидат помеѓу 9 и 22 октомври, а завршуваат најдоцна на 5 ноември.

Apple, како и обично, не ги прецизираше причините зошто овие возила ќе започнат да ги обиколуваат Шкотска и Велс, само наведува дека сака собирајте податоци што ќе ги користите во иднина за да ја подобрите услугата за мапи, подобрувања што ќе пристигнат во идните надградби. Како што Google стори од кога започна да ја нуди услугата Street View, и лицата и регистарските таблички на сите снимени слики ќе се појават заматени.

Во моментов се чини дека плановите на компанијата не поминувајте нудејќи алтернатива на Street View, туку само бара да добие поголем број детали за да го зголеми квалитетот на своите мапи, бидејќи компанијата не е опремена само со камери на горниот дел, туку има и напредни сензори како што е LiDAR.

Apple исто така може да ги користи овие податоци за систем за автономно возење Во кој според многу гласини работи, за да може да го користи како услуга за транспорт без возач, дури и ако тоа е преку поврзана компанија која е одговорна за производство, бидејќи Проектот Титан престана да биде реалност пред неколку месеци, кога Apple сфати дека градењето на возило од нула за толку кратко време е невозможна мисија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.