Apple смета дека на Apple TV му претстои долг пат во деловниот свет

„Епл“ повторно масовно ја користи употребата на своите компјутери во деловниот свет. Вистина е дека одличните професионалци ги извршуваат своите секојдневни задачи со Mac и се потпираат на друга опрема на Apple, како што се iPad или iPhone. Но Apple сака да најде комунални услуги за други компјутери кои првично не беа дизајнирани за деловното опкружувањел Еден од овие компјутери е Apple TV. Двајцата професионалци, како што е „Епл“, разбираат дека има долго патување, барем во следниве сектори: во индустријата, во хотели и во болници. Да видиме какви употреби можат да имаат:

Apple TV во индустријата:

Неодамна се одржа конференцијата за корисници на нацијата „fамф“, на која присуствуваше Мартин Ланг, потпретседател за деловна мобилност на САП. Тој самиот објави:

Мислиме дека Apple TV ќе работи, тој е одличен деловен уред. Поставувањето е многу едноставно. Јас сум навистина возбуден.

Индустријата може да ја искористи традиционалната технологија на Apple TV, како што е содржината на стриминг од уредите на Apple. Но, покрај тоа, се цени леснотијата на користење и едноставноста на инсталацијата. Од друга страна, и многу повеќе со доаѓањето на tvOS Воведени од Apple TV 4, имаме сопствени апликации што ќе ни овозможат да испраќаме пораки и разни информации до вработените. Но, важноста на tvOS не завршува тука. Програмерите можат да создаваат апликации специфични за компанијата, благодарение на разноврсноста на оперативниот систем.

Apple TV во хотели:

Во оваа прилика, содржина на барање обезбеден од екосистемот Епл, тој е 100% употреблив за гостите на хотелот. Нашата претплата на Apple Music, Netflix, iTunes ќе биде 100% оперативна, како да сме дома. Но, исто така, ако содржината ја имате во iCloud или на вашиот Mac, можете да го пренесувате на Apple TV на вашиот хотел, без да треба да се прават големи склопови на кабли, адаптери, итн.

Епл ТВ во болниците:

Првиот чекор го направи медицинскиот центар Jacејкобс на Универзитетот во Калифорнија. Оттогаш, неговите 245 соби имаат iPad и Apple TV за да ви го направат престојот попријатен. Но, покрај тоа што служи како забава, им овозможува на пациентите да имаат доверлив пристап до нивните најнови резултати, како и контрола на лекови, да ја известат медицинската сестра или да се поврзат со социјалните мрежи.

Резултатите се задоволителни, откако ќе се потврди дека пациентот помалку прибегнува кон медицинската сестра, имајќи информации од прва рака и дека е позабавен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.