Apple Music веќе има 30 милиони претплатници

Услугата за стриминг на музика на „Епл“ останува незапирлива, како и „Спотифај“, кој во моментов има повеќе од 60 милиони претплатници. Според интервјуто кое Jimими Ловин го даде на публикацијата Билборд, Apple Music порасна многу во последните три месеци и во моментов има корисничка база од 30 милиони.

На последната конференција за програмери, момците од Купертино повторно го искористија настанот и објавија дека на тој датум имале 27 милиони претплатници. Три и пол месеци подоцна тие ја надминаа бариерата од 30, рангирање на само половина од претплатниците од Spotify, неприкосновен крал на музичката стриминг низ целиот свет.

Никој не оспорува дека Ловин е overубител на музика, всушност тој беше еден од основачите на Beats Music, но тој признава дека додавање нови претплатници, издавање ексклузивни албуми и рушење на сите рекорди во овој сектор, не е доволно за одржување на стриминг музичката услуга на Apple на пазарот:

Мислам дека сме на вистинското место, ги имаме вистинските луѓе и вистинскиот став да не се задоволуваме со она што постои во моментот. Само затоа што добиваме милиони претплатници и го прошируваме бројот на достапни каталози не е трик. Тоа нема да се одржи.

Не мислам дека стримингот е доволен. Не се согласувам дека сè ќе оди добро [само] затоа што Епл влезе во стриминг и бројките се зголемуваат од таа причина. Погледнете го каталогот: прашање на време е кога 60-тите ќе се претворат во 50-тите и 50-тите ќе се претворат во 40-тите години Луѓето што ги слушаат 60-тите ќе умрат - јас сум еден од нив. Животот продолжува. Значи, мора да им помогнете на уметниците да создаваат нови работи што никогаш не би можеле да ги направат сами.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.