Создаде нов фонд преку Apple Music наречен Advance Royalty

НБА-список

Оваа нова позадина создадена од Apple Music и именувана како Аванс кралски праваНамерата е независните музичари кои имаат свои песни на музичкиот сервис на „Епл“ да продолжат да добиваат пари. И во моментов ситуацијата е многу комплицирана за секого поради проблемот со коровавирусот Ковид-19 и со првична инвестиција од околу 50 милиони долари, Епл сака независни етикети за да продолжат со полнењето.

Во Купертино тие се соочуваат со оваа глобална пандемија на тотален примерен начин и покрај многуте економски донации што веќе ги имаат направено, производството на екраните за тоалети кои работат на фронтот за борба против Ковид-19 и други, исто така ги штити уметниците кои ја нудат својата музика во Епл Музика и дека денес тие немаат шанса да ги изведуваат своите концерти и да заработат пари.

Добро познатото американско списание 'Тркалачки камен' Веста одекна благодарение на испраќањето на некои писма во кои Apple ја објаснува работата на овие Advance Royalty:

Ова се тешки времиња за музичката индустрија ширум светот. Liveивотните средства се изложени на ризик, со многу извори на приход што ја поддржуваат нашата индустрија исчезнати преку ноќ. Apple има долга, децениска историја со музика, и ние сме горди на нашата тесна соработка со најдобрите издавачки куќи во светот. Ние сакаме да помогнеме.

Денес, Епл Музик објави создавање фонд од 50 милиони УСД достапен како иден аванс за независни етикети, за да им помогне да плаќаат уметници и да го одржуваат своето работење.

Овие аванси ќе бидат понудени на независни етикети со договор за директна дистрибуција преку „Епл мјузик“ и кои ги исполнуваат минималните тримесечни барања за праг од 10.000 XNUMX УСД за заработка на „Епл Музик“ Секој аванс ќе се заснова на минатите приходи на печатот и ќе може да се врати со идната заработка.

Договорите за евиденција за авансно плаќање ќе бидат објавени на iTunes Connect, во модулот „Населени места“, „Даноци“ и „Банкарство“, на 10 април. За да добиете аванс, треба да го прифатите договорот за Royalty Advance и да бидете на последниот договор за дистрибуција на Apple Music до 8 мај 2020 година, 11:59 часот PDT.

Се надеваме дека заедно можеме да помогнеме во обезбедувањето стабилност на уметниците со одржување на долготрајна и жива музичка индустрија. Доколку имате дополнителни прашања, контактирајте не.

Друго академии на музичари во Соединетите држави, тие исто така се организираа да добиваат донации и да можат да плаќаат на уметниците кои, како и сите други, минуваат низ тешки моменти во моментов.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.