Apple одлучи да ги исклучи светлата на својата нова Apple Store во Чикаго поради миграција на птици

Проблеми со миграција на птици во Apple Store Чикаго

Секоја година, милиони птици бараат подобро место за храна за секоја сезона. Во лето тие бараат топло место каде ќе можат да се размножуваат и кога ќе се приближи есента летаат во други области за подобро да ја поминат зимската сезона. Во моментов ова долго движење на птици се одвива во многу делови на планетата. Сега, тоа е добро познато по сите проблеми што ги имаат САД во врска со ова: има многу високи згради и несреќи со птици - и смртни случаи - се доста чести во овој период од годината.

Епл ги отвори вратите на својата нова продавница на авенијата Епл Мичиген покрај реката Чикаго. Знаеме дека продавниците на „Епл“ се состојат од големи прозорци низ кои поминува сончевата светлина и ги достигнува различните производи од оние во Купертино. Исто така, продавниците тие обично ги оставаат светлата вклучени ноќе изложување на убаво осветлување за ноќните минувачи.

Сепак, од минатиот петок, „Епл“ реши да ги исклучи светлата во својата продавница ноќе како резултат на барањата на волонтерите на здружението «Монитори за судир на птици во Чикаго» Очигледно во текот на изминатите неколку дена, група волонтери пронашле различни мртви или оштетени птици околу продавницата. Ова доведе до тоа некои демонстрации да станат ефективни и оттогаш Apple донесе одлука да ги исклучат светлата на продавниците додека не заврши сезоната на миграција.

Изгледа како, продавницата се наоѓа веднаш на една од најважните рути за миграција. И судирот со прозорците е доста чест; птиците не можат да ја видат чашата и по долгото патување сакаат да се одморат во градот. Најлошото е кога се судираат насилно и паѓаат на земја. Оттука, исто така, дека градот Чикаго има програма наречена «Загаси', Во која сопствениците на високи згради се охрабруваат да плаќаат за своите светла за време на миграцијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.