Apple Pay ќе слета во Шведска

јаболко-плати

Не разговаравме за плановите за проширување на „Епл пеј“ ширум светот неколку месеци, но во последните два дена се чини дека движењата на оваа технологија за плаќање на „Епл“ повторно даваат знаци на живот. Вчера ве информирав за плановите за проширување на Apple Pay во Индија, како што изјави Еди Кју на неговото последно патување во земјата.

Денес е ред на Шведска, земја каде што, според веб-страницата Mac Pro, ќе слета Apple Pay следната недела од рака на единствена банка Нордеја, во движење што укажува на ексклузивитет како што се случи со „Епл пеј“ во Шпанија, бидејќи во текот на нејзината прва година, само Банко Сантандер беше компатибилен во банкарскиот сектор.

Според овој медиум, Нордеа ќе биде првата банка што ќе понуди Apple Pay во земјава, а тоа ќе го стори од следниот 24 октомври. Во моментот, публикацијата не е во можност да понуди повеќе информации за тоа. Нордеа е една од најголемите банки во земјата, благодарение на аквизицијата и / или спојувањето со банки од Шведска, Финска, Данска и Норвежа. Во моментот Има портфолио на клиенти од 11 милиони корисници.

И покрај фактот дека Шведска е една од најнапредните земји во секторот за плаќање преку мобилна телефонија, особено зачудува тоа што на Епл му требаше толку време да постигне договор за да може да го понуди својот електронски начин на плаќање. Според статистичките податоци од минатата година, тројца од секои четири жители на земјата секојдневно користат мобилни системи за плаќање. Во моментов во Шведска, само 20% од трансакциите се вршат во готово а повеќе од половина од банките во земјата не прифаќаат плаќања или готовински депозити во нивните канцеларии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Џулијан dijo

    Веќе го имаме Apple Pay со La Caixa de Barcelona од денес во Шпанија