Apple Pay зема 90% од плаќањата направени со бесконтактен

Плаќањето со Apple Pay сега е старо 3 години и точно е дека сме во тоа време кога, барем во нашата земја, корисниците на повеќе банки гледаат како услугата станува компатибилна и можат да започнат да ја користат. Но, пред да се случи ова Apple Pay продолжува да биде услуга за бесконтактно плаќање со најголем процент на плаќања.

Мора да се стави до знаење дека овој вид на плаќање веќе постоел пред Apple да ја започне својата услуга, но до тој момент бидете во можност да плаќате со Apple Watch, iPhone или дури и со нашиот Mac.

Екстремната безбедност на услугата и доброто функционирање на „Епл пеј“ успеваат да ги отстранат останатите слични услуги што ни ги нудат банките, дури и оние услуги од конкуренцијата кои во теорија се сосема исти со „Епл пеј“, но никој не ги користи. Дури и ако ја погледнеме нашата земја со бројки на корисници кои имаат уреди Андроид и дека тие можат да користат Android Pay или Samsung Pay, Услугата за плаќање на Apple продолжува да победува.

Потпретседателката на Apple Pay, ennенифер Бејли, најавува дека Apple Pay е иднината на секојдневното купување. Ова се додаде на новата услуга за плаќање преку апликацијата за пораки, Apple Pay Cash, сугерираат дека Apple ќе го преземе целиот овој сегмент од пазарот откако услугата ќе започне низ целиот свет. Точно е дека има многу земји кои ги вклучуваат САД, кои немаат читачи компатибилни со бесконтактни, но факт е дека кога ќе станат компатибилни, Apple Pay е најкористениот начин на плаќање. Пред неколку дена во Шпанија се приклучи CaixBank и imaginbank, на крајот на годината ќе биде N26 и списокот на банки и деловни активности продолжува да се зголемува од ден на ден.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.