Зошто Apple го нарекува USB-C на новиот MacBook Pro Thunderbolt 3?

нови-пристаништа-гром-3-макбук-про

Вистина е дека многу корисници нè прашуваат зошто Apple го повикува USB-C на новиот MacBook Pro Thunderbolt 3? ако сè е навистина исто, а одговорот е прилично едноставен за објаснување. Во овој случај, она што треба да го направиме е да разјасниме две важни точки во ова прашање, првото е дека USB Type C е спецификација на конекторот за кој можеме да кажеме дека е универзален или сличен на старите USB 3.0 порти и порано. Во овој случај, USB-C портата додава главна карактеристика што е реверзибилна и не бара специфична позиција за кабелска врска. Apple додава на овој тип на Thunderbolt 3 врска во овој нов Macbook Pro, што значи дека неговиот оперативен систем е USB 3.1 и Thunderbolt

гром-2 гром-3

Ова е она што тие го рекламираат на веб-страницата на Apple за овие пристаништа: Четири пристаништа Гром 3 (USB-C) компатибилен со:

  • Карга
  • DisplayPort
  • Гром (до 40 Gb / s)
  • USB 3.1 Gen 2 (до 10Gb / s)

Новиот MacBook Pro рекламира 2 и 4 Thunderbolt 3 конектори, соодветно, на неговите 13-инчни или 15-инчни погони, додавајќи во загради дека типот на конекторот е USB-C. Значи, разликата или зошто се одделени двата типа на врска едноставно универзалноста на приклучокот за поврзување.

Логично, сето ова не е нешто ново за USB-C бидејќи Интел го има истиот систем за поврзување (не, не е нешто ексклузивно само за Apple), но со доаѓањето на овој тип конектор на Mac, се надеваме дека тие ќе започнат да се имплементираат масовно на останатата опрема, без разлика дали се од Apple. Сега со ова можеме да ги користиме различните надворешни уреди кои користат USB 3.1 или Thunderbolt сè додека типот на конекторот е USB-C. И да, не ја разбираме причината зошто ставаме помалку порти за корисниците кои не ја сакаат Touch Bar-от во новите MacBook Pro, но тоа за уште еден ден ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)