Apple подготвува интеграција CarKey со возилата Genesis

Не толку одамна зборувавме за интеграција на Apple со возила како што е БМВНа Особено кога станува збор за интеграција со CarKey. Со оглед на тоа, ние мора да ја повториме проактивноста на американската компанија да се прошири на повеќе брендови. Во оваа прилика е познато дека се работи така што оваа компатибилност удри во возилата „Генезис“На Луксузните возила од марката Hyundai.

Apple наскоро може да воведе интеграција на Дигитални клучеви CarKey за луксузни возила Hyundai Genesis. Ова ќе даде слика за важноста што Apple ја дава на оваа функција. Не само што BMW ќе ја има оваа функционалност, туку сака да се прошири и на други нови брендови. Малку по малку ќе се интегрира во нашите животи и претпоставуваме дека има намера да биде како CarPlay. Отпрвин изгледаше како утопија, но сега нема модел на автомобил што не го нуди или поддржува.

Знаеме дека Genesis дебитираше со функционалноста на дигиталните клучеви за телефони со Android на своите модели GV2021 и G80 од 80 година. Варијација на технологија компатибилна со протоколот на Епл беше кажано дека се работи на почетокот на оваа година. Сега кодот откриен во конфигурациската датотека iOS 15 што ги опфаќа можностите на Apple Pay за NFC, сега се повикува на Битие како „партнер“ за компатибилни терминали за пристап до автомобил. Претходно, BMW беше единствениот производител наведен во делот.

Ниту Genesis ниту Hyundai с have уште немаат најавено поддршка за CarKey. Не е официјално, но ние не мислиме дека е потребно многу време за да се објави, бидејќи тоа е функционалност која иако некои не сакаат да го признаат, го крева кешот на возилото (се надевам дека не и цената). Наскоро, сопствениците на Genesis ќе можат да ги отворат вратите на возилото со својот паметен телефон или Apple Watch.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.