Извори на Apple за COVID-19 и приватност

Интернет-страница на Apple за COVID-19 и приватност

Од првиот момент, кога започна сè уште пандемијата и КОВИД-19 беше насочена кон Кина, Епл веќе започна одредени проекти за ублажување на нејзиното проширување. Кога веќе стана глобален проблем и особено почна да влијае на САД, Apple одлучи да соработува што е можно повеќе со властите. Еден од начините е да се спроведе апликација и веб-страница за откривање на симптоми. 

Овие ресурси во моментов, се анализираат од страна на некои американски сенатори кои сакаат да го знаат степенот на приватност на истите.

Американските сенатори го прашуваат Епл за степенот на приватност на нејзината апликација и веб-страница за коронавируси.

Фаза на Тим Кук

Пред да се нурнеме во вестите, сакам да размислиме за момент дали треба да ја оставиме приватноста настрана за момент во овој момент. во потрага по општо добро. Да објаснам малку. Меѓу огромната вест од целиот свет за тоа како владите управуваа со вирусната криза, ја наоѓаме Кина и особено Јужна Кореја.

Во овие азиски земји се спроведени низа апликации преку кои едно лице може да добие совет за симптомите на вирусот и дали може да се зарази. И во двата случаи на луѓето им се даваат препораки како да постапуваат. Меѓутоа, ако мислите дека можеби сте или патувавте од погодената област, мобилниот геопозициониран на таа личност. Доколку излезе надвор од границите, се огласи аларм што ги алармираше и властите. На овој начин, таа личност беше спречена да зарази други.

Експериментот помина добро, за податоците што ги нудат, и тие со гордост зборуваат за тоа.

Во Шпанија, на пример, слична алтернатива спроведе Владата, како и во различните автономни заедници. Во двата случаи, ова геопозиционирање на лицето не е постигнато, но потребно е обезбеди низа лични податоци. Она што загрижува е третманот на овие податоци. Шпански аналитичари изјавија дека, на пример, прифаќањето колачиња е малку погрешно и приватноста може да се надмине. Брзо се коригираше.

Во САД, Apple, меѓу другите, има апликација и веб-страница повеќе сличен на шпанскиот отколку на јужнокорејскиот. Но, сепак, 4 американски сенатори го прашаа извршниот директор на компанијата, Тим Кук, за тоа степен на приватност на обете платформи. При собирање лични и здравствени податоци од поединци.

Имаме два начина на дејствување (меѓу другите) наспроти КОВИД-19 преку технологијата: Јужна Кореја и Кина наспроти Шпанија и САД.

Начинот на кој овие влади постапуваат пред КОВИД-19 беше многу различен, но ние ќе го направиме тоа фокус на технологијата. На веб-страници и апликации кои им помагаат на луѓето да направат само-дијагностика и да го следат нивното здравје.

Имам едно прашање во овој случај. вреден откажете се од приватноста за одржување на здравјето?

Ако тргнеме од премисата дека овие апликации придонеле за спречување на ширењето на COVID-19, можеме да кажеме дека добро би било да вреди да се откажеш освен нашата приватност со цел да ја зачуваме познатата крива и да немаме многу заразени и мртви.

Но, следното што треба да се постави или постави прашање е Што прават компаниите со овие податоци подоцна. Немаме гаранции дека компаниите можат да ги користат овие податоци за други цели, да речеме не толку позитивни. Во овој случај не може да се откажеме од приватноста, што разбирам, е основно право на секоја личност. Компаниите мора да бидат на услуга на корисникот, а не обратно.

Нови вести во врска со „Епл“ и „Коронавирус“

Apple во оваа пригода изјави дека „тоа не е собирање на вашите одговори од алатката за избор ”, истовремено велејќи дека собира некои податоци за тоа како се користи апликацијата, во општа смисла. "Ниту една од информациите што ги собира не може да се искористи за да се идентификува индивидуа ", според Apple.

Сенаторите признаваат дека „Епл“ вели дека софтверот не „бара најавување или асоцијација со„ Епл ИД “на корисникот и индивидуални одговори на корисникот. Тие нема да бидат испратени до „Епл“ или која било владина организација “.

Се чини дека сè е во ред, Apple секогаш се гордееше со својата визија за приватност, но тие сепак сакаат Тим ​​Кук подетално да одговори на тоа како ја третира приватноста во овие случаи.

Дали мислите дека приватноста треба да биде додаток во овие случаи на криза? Дали го мислиш тоа приватноста на корисникот е неопходна и дали треба да се одржува по секоја цена?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.