Епл, решен да продолжи со работата лице в лице што е можно поскоро

Епл Парк

Apple веќе се обиде двапати продолжи со работа лице в лице во паркот Епл. Сепак, притисокот од некои вработени ги натера да отстапат и да го испланираат враќањето за подоцна. Еден од индикаторите што тие постојано ги оценуваат за да се види дали враќањето е соодветно е статусот на вакцинација. На населението воопшто и на компанијата особено. Затоа тие бараат од своите вработени пријавете го нивниот статус за вакцинација.

Едно од оружјето што во моментов постои во борбата против СОВИД-19 е вакцинација на населението, особено на најпогодените. Епл знае дека доколку неговите вработени успеат да го имаат целосниот распоред за вакцинација, може да побара враќање од работа лице в лице. Нешто што толку многу сака да го постигне и што од различни причини с still уште не може да го исполни.

Иако работењето преку Интернет не беше главоболка за компанијата во однос на заработката, вистина е дека Тим Кук е за тоа враќање што го смета за неопходно во многу точки. За да го направите ова сега, компанијата преку меморандум, бара вработените да комуницираат доброволно пред 17 септември, без разлика дали се вакцинирани или не. Ако е така, колку дози и на кои датуми се администрирани.

Во меморандумот се објаснува дека компанијата планира да ги користи тие податоци за „да преземе нови напори и да развие нови протоколи за одговор на СОВИД-19“. Apple претходно ги побара овие информации од вработените во Калифорнија, Вашингтон и Newу erseyерси. Сега тој ја проширува политиката на сите вработени во Соединетите држави.

Додека одговорот на Ковид-19 на Епл продолжува да се развива, нашиот примарен фокус останува да ги одржуваме здрави членовите на нашиот тим, нивните пријатели и семејството и целата наша заедница. Можно е тоа вашиот статус за вакцинација може да се користи препознатливо. Заедно со други информации за вашата општа работна средина, како што е локацијата на вашата зграда, овие информации се неопходни за да се обезбеди здрава и безбедна работна средина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.