Финансиски резултати на Apple за последниот фискален квартал

Apple Q4 2017 година

Како што е најавено, Apple ги објави финансиските резултати за третиот квартал на 2017 година, четвртиот фискален квартал на компанијата и со кој ја затвора 2017 година. Како и обично, Apple уште еднаш ги сруши најдобрите прогнози на аналитичарите, продавајќи 46,7 милиони iPhone телефони , 1,2 милиони единици повеќе отколку во истиот период минатата година, во која продаде 45,5 милиони единици од сите модели на iPhone.

Имајте на ум дека секоја година, бројот на уреди со iPhone на пазарот е поголем, бидејќи тоа го навикна продолжете да продавате уреди кои се на пазарот веќе 2 години и дека денес тие функционираат совршено, нешто што не можеме да го кажеме за паметниот телефон Андроид.

Продажбата на Mac е зголемена за 10% во споредба со истиот квартал минатата година, од 4,8 милиони продадени единици Mac во третиот квартал од 2016 на 5,4 милиони продадени единици Mac во третиот квартал од тековната година. IPad, продолжи враќање на дел од тлото што губеше во последните години, бидејќи нејзините продажни бројки се зголемија за 11% во споредба со минатата година, од продажба на 9,3 милиони единици во третиот квартал на 2016 година на 10.3 милиони продадени единици во третиот квартал на 2017 година.

Друг важен дел од финансиските резултати на компанијата е поврзан со приходот што компанијата го оствари, профит што е зголемен за 12% во споредба со истиот период минатата година. Во последниот фискален квартал од 2017 година, Apple има остварено приход од 52,6 милијарди долари додека во истиот период минатата година, приходите достигнаа 46,9 милијарди долари.

Услугите на Apple уште еднаш се зголемија, но овој пат драматично, со зголемување од 36% во споредба со истиот период минатата година. Во однос на продажбата на Apple Watch, повторно Apple не известува за ова, така што ќе мора да продолжиме да се потпираме на бројките што ги нудат аналитичарите во нивните прогнози.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.