Првата генерација на Apple Watch и Series 1 не се исти

јаболко часовник 2 продавница за јаболка

Отпрвин се сомневав, а тоа е дека ги имаа сите корисници. Што се смени? Новиот часовник е Apple Watch Series 2, па што точно е Серија 1? Па, ќе ви одговорам: Тоа е нов модел, да, оваа година, ажуриран и многу нов. Како се разликува една серија од друга? Кој треба да го купам во зависност од употребата што ја давам и корисникот? Дали вреди да заштедите 100 € и да се одлучите за серија 1 или подобро, скокнам на втората?

Денес ќе зборувам за тоа, а тоа е дека донесов важна одлука. Хозе Алфосеа веќе ме предупреди дека ќе се менува одново и одново на ова. Многу коментирав дека не го препорачав Apple Watch Series 2 И тоа се чинеше многу скапо за тоа што беше. Јас останувам на ова, затоа размислував за купување на алуминиум Серија 1 токму сега. Научив многу за разликите и предностите и недостатоците меѓу двата модели. Прочитајте за деталите за часовникот и моите изгледи за ова.

Apple Watch Серија 1 или Серија 2?

Како што велам, имам видено написи и вести кои велат дека новата е Серија 2, додека другата е 2015 година. Не е така. Вистина е дека во дизајнот сите се исти и дека повеќе или помалку е истиот уред, но има нешто што се менува. Помеѓу првиот Apple Watch и Series 1 има неколку разлики. Во принцип, тоа е само процесор, но тоа се претвора во: Повеќе батерии, подобри перформанси, како дополнение на моќноста што не е видена со новиот двојадрен процесор. Но, тоа е дека разликите што ќе ги најдеме во однос на новата Серија 2 не се толку многу. Многу корисници кои ќе купат часовник ќе се обратат по новиот, оној што започнува од 439 евра, што е оној што тие го претставија како револуционерен, но Серија 1 може да се препорача повеќе ако не користиме вестите. За да го имате појасно. Подолу ќе именувам и накратко ќе објаснам што има Серија 2, а серијата 1 нема.

Што ќе најдете во Серија 2

 • Поголем асортиман и каталог на модели. Серија 2 е достапна во сите модели, од алуминиум до Edition преку нерѓосувачки челик. Од друга страна, серијата 1 ќе се најде само во алуминиумската со силиконски ремен. Но, ако се одлучите за овој модел, нема да имате проблем да изберете помеѓу едната и другата серија.
 • GPS вграден во двојадрен процесор. Не е подобар процесор за Серија 2, исто е. Побрзи од првите часовници од 2015 година, но и двете серии годинава се исти. Ако ви треба или сакате GPS, ќе мора да започнете од овој модел, бидејќи серијата 1 го нема.
 • Овој Apple Watch е потопен во вода од 50 метри. Серија 1 беше отпорна на прскање, исто како и iPhone 7 и 7 plus. Тоа не значи дека гаранцијата опфаќа кршење на вода, но опстанува и дури има корисници кои се тушираат или се бањаат со него. Серија 2 да, можете да ја навлажнете без страв и да ја однесете на плажа, море или река и базен во целосна безбедност.
 • Екран посветол од кога било. До двојно. Серија 1 се движи до 450 nits, серија 2 дури 1000 nits. И двајцата изгледаат одлично, дури и на сонце, па затоа не вреди да се зголеми цената.

Разумни сличности, цени што не

Тоа е сè, тоа се разликите на Apple Watch. Последното нешто што ја одделува серијата е цената. Разликата е 100 €. Дали вреди да плаќате повеќе за да имате GPS, можност да го потопите или посветла екран? Мислам дека не во мојот случај, затоа што немаше да го користам тоа. Повеќе сакам да заштедам пари, знаејќи дека мојот модел е силиконски и го има во двете серии. Моќта е иста и затоа нема да остане зад нас. Моделот 38 mm Серија 1 чини 339 €, а моделот 42 mm е 369 €. Одам по големиот, како и повеќето корисници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе dijo

  Прашање… која е разликата помеѓу Спорт и серија 2?

  1.    Хозе Алфоцеа dijo

   Ако меморијата ме служи правилно, разликите помеѓу Watch Sport (прва генерација) и Серија 2 се во тоа што последниот интегрира GPS, посветол екран и нов побрз чип. Мислам дека нема повеќе разлики, иако мислам дека се сеќавам дека вклучува малку повеќе батерија, но овој додаток е откажан од потрошувачката на ГПС.

   1.    Хозе dijo

    Извинете, мислев на серијата 1. Тоа е насловот на објавата, но не сте ги споредиле

    1.    Хозе Алфоцеа dijo

     Нели, јас те споредив со Серија 2. Па јас не сум автор на статијата хаха. Разликата помеѓу Sport (прва генерација затоа што како таква веќе не постои) и Watch Series 1, е што екранот сјае посветло, а процесорот е побрз. Мислам дека тоа се единствените разлики. Тој е ист часовник, но нешто подобрен во тие аспекти.

 2.   Раул dijo

  Серијата 7000; на која и припаѓа на серија 1 или серија О. Која беше новата цена на серијата 7000? Ти благодарам многу