Сега ја имаме достапна јавната бета верзија на macOS Monterey 12.5

macOS Монтереј

Еден ден по лансирањето на бета верзијата за програмерите на macOS Monterey, американската компанија одлучи да го лансира она што е прво јавна бета верзија 12.5 на овој нов оперативен систем. Мора да ни биде јасно дека оваа нова верзија на macOS сè уште е во тестирање и затоа е можно некои детали за тоа што е вклучено во оваа верзија сè уште да не се појавиле. Во моментов малку се знае, бидејќи беше лансиран пред неколку часа и тестерите сè уште не успеале да копаат во неговите длабочини како што заслужува. Она што е јасно е дека ако се појави нешто ново, ќе кажеме за тоа.

Apple го објави macOS Monterey 12.5 бета на светот. Во моментов можеме само да кажеме дека оваа тест верзија е достапна за секој што сака да ја проба со преземање од веб-страница на Apple бета софтвер. Од делот Ажурирање на софтвер на апликацијата System Preferences и потоа се што треба да направиме е да го инсталираме соодветниот профил. 

Имајте на ум дека како бета верзија, веројатно е дека може да се појават грешки, иако исто така е точно дека верзиите се сè постабилни, но тоа не значи дека грешките полесно се појавуваат во бета верзиите отколку во финалето. Затоа, ве советуваме да не инсталирајте ниту една верзија на главните компјутери. Секогаш правете го тоа во секундарно, кај оние кои во случај да се оштетат не претпоставуваат преголем проблем.

Оваа нова верзија, за момент и чекајќи да се направат подобри и посоодветни тестови, се чини дека ништо ново не е вклучено. Го имаме типичното подобрувања во безбедноста и пред се подобрувања на она што веќе го знаеме. 

Ние сме поблиску до WWDC а со тоа и, поблиску до финалната верзија на оперативниот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.