Скријте ја лентата со мени во OS X El Capitan

ос-ел-капитан-1

Лентата со мени е многу корисен елемент за извршување на десетици активности во различни апликации, бидејќи во него ќе можеме да ги најдеме уредување опции, зачувување, преференции... Сепак, тој зафаќа простор на екранот и не ни треба секогаш да бидеме активни, окупирајќи го тој простор.

Од оваа причина, ако нашата работа вообичаено бара да го искористиме максимумот од областа на екранот, секогаш можеме да активираме опција за автоматско сокривање или прикажување кога покажувачот е подигнат на горниот дел од областа на екранот. Овој пат со нова верзија на оперативниот систем ни се дава можност да можеме да го спроведеме.

Сокриј го менито на лентата со мени-0

Процесот за активирање на оваа опција е многу едноставен, само ќе мора да се префрлиме на преференциите во горното мени > Системски преференции> Општо. Откако ќе влеземе во преференциите, ќе одиме во менито Општо и таму ќе ја видиме опцијата од «Сокриј и автоматски прикажи ја лентата со мени».

Откако ќе се активира, ќе видиме како автоматски лентата ќе се спушти и ќе се искачи криење од поглед и дозволување на работниот прозорец да се растегне малку повеќе во апликацијата во која се наоѓаме и со тоа да го активираме кога сакаме.

 

Ако ја комбинираме оваа опција со опцијата за криење и автоматско прикажување на пристаништето, достапно преку опцијата „Dock“ Во системските преференции, ќе имаме можност да работиме практично на цел екран без да ја активираме опцијата за тоа.

Иако може да изгледа тривијално и од мала корист, секогаш е добредојдено да додадете опција на искористете го максимално на расположивиот простор бидејќи можеби кај големите монитори како што е оној што го интегрира iMac или поголем од 30 ″, оваа добивка во просторот не е многу забележлива, во други компјутери како што е 12 ook MacBook секоја можност за додавање простор сигурно е ценета.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.