Гринпис го става Apple на подиумот на најзелените технолошки компании

Зелени водичи Гринпис зелени технолошки компании

Технолошките компании мора да имаат посебен интерес за грижа за животната средина. И да ве потсетам на оваа важна улога, еколошката невладина организација Гринпис обично објавува годишно водич да ги знае проценките што ги прави за големите технологии во светот: Гугл, Амазон, Мајкрософт или Епл. И во оваа смисла, во оваа верзија од 2017 година, Гринпис го постави тимот на Купертино на фиоката на подиумот, со што се искачи на второто место.

Водичот што детално означува бренд по бренд, какво е проценувањето по оддел и последната оценка што секоја компанија ја постигнува, во ова издание смета дека „Епл“ многу се подобри, особено во насоката што ја презема „Епл“ во прибегнувањето и снабдувањето преку обновливи извори на енергија . Пример би бил вашиот нов Епл Парк.

Второто место на Епл во зелениот водич на Гринпис

Сега, ако Apple напредува во овој поглед, зошто не се искачи на првото место и разликата од победникот? Прво на сите ние ќе ви го кажеме тоа Fairphone е компанија која се искачува на врвот на рангирањето. А, причината е многу едноставна: оние на Купертино не сакаат направете му полесно на корисникот сам да ја поправи опремата; тие претпочитаат сето ова да се случува во нивните продавници. Затоа, поправката на опремата на блокот генерално не е лесна работа. Покрај тоа, постојат случаи во кои Apple претпочита да не поправа и разменува неисправен компјутер со нов. И во овој поглед, Fairphone, со својот модуларен мобилен, ги олеснува поправките и овозможува замена на неисправни делови.

Исто така, Рангирањето го следат брендови како што се Dell (трета позиција), како и HP (Hewlett Packard). Додека Fairphone и Apple добиваат вкупна оценка од B и B-, соодветно, Dell и HP само го погодија преминот (C +). Сите други компании (Гугл, Амазон или Мајкрософт) не успеваат во овој предмет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.