Како да испраќате фотографии на iCloud Photo Library од вашиот компјутер

Една од новините што веќе ја имаме на располагање iOS 8 es iCloud Photo Library, многу побезбеден и пред се корисен начин што ни овозможува сите наши фотографии да бидат достапни од кој било уред со iOS, а исто така и од мрежата преку icloud.com. Ако веќе сте ја активирале оваа нова услуга понудена од Јаболко ќе биде многу корисно да се знае како да ги поставувате вашите фотографии на iCloud Photo Library од вашиот Mac или компјутер.

Ставете ги вашите фотографии во iCloud Photo Library и пристапувајте до нив од каде било

Бидејќи паметните телефони го направија својот изглед, а поточно нашиот сакан iPhone, сите ние станавме еден вид „фотографи“ и, оној кој најмногу и најмалку, зема по неколку снимања секој ден. Со текот на годините, имаме стотици, па дури и илјадници фотографии архивирани во папки од нашиот компјутер, на надворешен хард диск или можеби во друга услуга за складирање во облакот. Сега со iCloud Photo Library Може да ги поставите сите овие фотографии од вашиот Mac или компјутер или од вашиот надворешен хард диск и да ги имате достапни во секое време преку кој било од вашите уреди со iOS (iPhone, iPad или iPod Touch), како и од кој било компјутер преку услугата icloud .com иако треба да имате предвид дека може проширете го вашиот план за податоци во iCloud.

icloudphotolibraryhero

Да ги поставите сите оние фотографии што сте ги снимиле со текот на времето од вашиот компјутер iCloud Photo Library Треба само да ги следите овие едноставни чекори:

 1. Ако сè уште не сте ја активирале услугата, сторете го тоа, од суштинско значење е да продолжите. Ние ви кажуваме како да се активира iCloud Photo Library.
 2. Откако ќе се активира услугата, посетете ја бета iCloud beta.icloud.com (НЕ е нормалната верзија на icloud.com).
 3. Пристапете до делот Фотографии
 4. Горе десно ќе го видите копчето "Поднеси". Кликнете на него.
 5. Yourе се отвори нов прозорец во вашиот прелистувач. Пребарувајте и изберете ги сликите на кои сакате да ги вчитате iCloud Photo Library и кликнете на изберете.

На дното на екранот ќе ја видите лентата за напредок; Кога ажурирањето е завршено, вашите фотографии ќе ги имате на располагање на сите ваши iOS уреди и исто така преку веб-страницата на icloud.com.

Ако ви се допадна овој едноставен совет, задолжително посетете го нашиот дел на Упатства каде што ќе најдете десетици совети и трикови како овој за сите ваши уреди со каснати јаболка.

Fuente: CNet


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Александар dijo

  Добро попладне Joseозе,

  Ви благодариме за ова упатство. многу јасен и едноставен. Јас го следев и имам проблем. Кога ќе стигнам до делот 4, не се појавува копче „Испрати“.
  Купив дополнителен простор (и фактурата веќе ми е предадена) и сè уште не можам да ги поставувам моите фотографии. Што ми препорачувате?

  Имам лаптоп со Виндоус 10

  Ви благодарам многу

  поздрав

  1.    Хозе Алфоцеа dijo

   Здраво Алехандро, всушност нема копче „Испрати“, но се појавува копче „Подигни“, тие едноставно го сменија името. Притиснете „Вчитај“ и продолжете го процесот исто. Јас прикачувам слика од екранот.
   Поздрав и многу ви благодарам што не посетивте и учествувавте.

 2.   најели dijo

  Јас веќе можев да ги поставувам моите фотографии на icloud од мојот компјутер со страницата, но кога ќе ја отворам апликацијата за фотографии на мојот iPhone, не се појавува што да испраќам и веќе ги активирав фотографиите што треба да се прикачат во областа за слики на icloud во конфигурацијата