Како да користите AirPlay од вашиот iPhone или iPad

Ако имате iPhone или iPad и имате добиено и Apple TV, имате совршена комбинација да уживате во целата содржина на вашиот уред со стил на вашиот телевизор. Преку Airplay ти ќе споделувајте фотографии и видеа што сте зачувале или емитувале во стриминг на апликации. Користењето е супер лесно, но ако сте нови во светот на каснатото јаболко, ова мало упатство ќе биде многу интересно

Уживање со AirPlay

Првото нешто што треба да се има на ум е дека двата уреди, вашиот iPhone / iPad и вашиот Apple TV мора да бидат под истата WiFi мрежа. Готово:

  1. Отворете го Контролниот центар на вашиот iDevice.
  2. Допрете на AirPlay.Како се користи AirPlay
  3. Изберете каде сакате да ја започнете репродукцијата, во овој случај, вашата Apple TV. Ако сакате да го видите екранот на вашиот iPhone на вашиот ТВ-екран, активирајте ја опцијата „Огледало“.Како се користи AirPlay

Сега само треба да ја отворите апликацијата Фотографии за да уживате во вашите слики или видеа на ТВ, па дури и да ја слушате музиката од апликацијата Музика.


Други начини на искористување на одликата Airplay тоа е директно од апликација. На пример, замислете дека сте во апликацијата YouTube или во апликацијата TeleCinco, MiTele, затоа што сакате да видите поглавје од серија или програма или пренос во живо. Па, едноставно притиснете ја играта, притиснете ја иконата AirPlay што ќе ја видите покрај лентата за напредок на репродукцијата, изберете го вашиот Apple TV и уживајте!

Како се користи AirPlay

Како се користи AirPlay

Ако ви се допадна ова кратко упатство, не пропуштајте ги сите совети и трикови што ги имаме за вас во нашиот дел Упатства.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.