Како да ги преместите вашите iPhoto фотографии во новата апликација Фотографии

со OS X 10.10.3 Јосемит конечно пристигна новата апликација Слики, сакан и скоро мразен во еднакви делови, но тоа, дали сакаме или не, еве го. Ако бевте корисник на iPhoto Можеби се прашувате како да ја префрлите библиотеката со слики од една во друга апликација. Процесот е многу едноставен, па ајде да одиме со него!

Од iPhoto до Photos лесно

Во мојот конкретен случај, не го користев веќе исчезнатото iPhoto (Никогаш не бев сосема убеден, иако не знам точно зошто) така што не морав да работам ништо. Меѓутоа, ако ги имате зачувано сите ваши фотографии во оваа апликација, сега мора да ја мигрирате вашата библиотека во Слики и за ова, само треба да ги следите следниве чекори:

Како да преместите фотографии на новата апликација Фотографии на iPhoto

 1. Прво оптимизирајте ја вашата библиотека од iPhoto- Пронајдете и отстранете дупликати, доделете лица, уредувајте метаподатоци ако сметате дека е потребно и многу повеќе.
 2. Откако ова ќе биде готово, не заборавајте да ги затворите целосно iPhoto и Photos.
 3. Следно, отворете го Пронаоѓачот, одете на Слики и таму ќе видите дека имате две библиотеки со слики, една за секоја од овие две апликации.
 4. Фото библиотека OS X 10.10.3 Јосемит Сега, отстранете го «Фото библиотека» што го имате на слики, на овој начин ќе избегнете да имате повеќе од една библиотека.
 5. Отворете ја апликацијата Фотографии и ќе се појави порака што ве известува дека фотографиите не можат да се најдат во системот «Фотографија». Не грижи се, ова е затоа што претходно го елиминиравме во претходниот чекор.
 6. Изберете „Отвори друг ...“
 7. Сега изберете библиотека на iPhoto и притиснете на Изберете библиотека

Отсега натаму, само треба да почекате целата ваша библиотека на iPhone и нејзините податоци да бидат увезени во новата апликација. Слики.

Сега можете да избришете iPhoto од вашиот Mac. Иако е точно дека сè уште можете да го користите, тој повеќе нема да добива ажурирања од Apple, всушност тој веќе исчезна од App Store и сите промени што ќе ги направите таму нема да се рефлектираат во Слики.

Како што можете да видите, процесот е многу едноставен. Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

И, ако сакате да ги откриете сите тајни на Слики, не пропуштај го ова детален преглед на новата апликација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   jj dijo

  кога ќе ја поминам мојата библиотека за iphoto, што ја користам при отворање, на фотографии според бројот на поставени има помалку фотографии .. дали знаете што може да се должи?

 2.   gina_sepulveda dijo

  Здраво. Јас обично ја користам алатката „извоз“ на Iphoto за да ја намалам големината или тежината на сликите. Дали ова може да се направи со новата апликација?