Како да го забрзате стариот iPhone со iOS 9

iOS 9 Лансиран е со главна мисија да го направи оперативниот систем постабилен и да го подобри корисничкото искуство и затоа е компатибилен со истите уреди како iOS 8, односно iPhone 4S наваму, iPad 2 наваму, iPad Mini 2 наваму и IPod Touch од 5-та и сегашна генерација. Сепак, реалноста е дека ако вашиот уред е еден од најстарите, тој нема да работи како што замислив барем и веројатно ќе биде побавен. За да го ублажите ова заостанување и да го направите вашиот стар iPhone да оди побрзо iOS 9 Вие само треба да направите неколку мали прилагодувања.

Направете вашиот стар iPhone 9 iPhone да оди побрзо

И покрај напорите на Јаболко, реалноста е таа што е и многу е тешко, ако не и невозможно, да се ожени со тековниот софтвер со хардвер од пред најмалку пет години како што е iPhone 4S и затоа, неизбежно, ќе мора да се откажеш од некои карактеристики со него. со цел да го направите вашиот уред да оди побрзо iOS 9. Но, не грижете се! Нема да пропуштите ништо важно.

За да го направите вашиот стар iPhone или iPad да работи побрзо со iOS 9 само направете ги следниве прилагодувања:

Оневозможете ја транспарентноста и движењето

Ова се две едноставни промени што ќе го забрзаат секој стар уред со iOS 9 инсталиран. Намалувањето на транспарентноста го зголемува контрастот и ова ја зголемува брзината при префрлување помеѓу екраните. За да активирате «Намали ја транспарентноста», видете Поставки → Општо → Пристапност → Зголемете го контрастот и активирајте го првиот лизгач, „Намали ја транспарентноста“.

забрзајте го iphone iOS 9

За да го намалите движењето, вратете се еден чекор назад и изберете „Намали го движењето“. На новиот екран, активирајте го единствениот лизгач што ќе го најдете.

забрзајте го iphone со iOS 9

Оневозможете ги ажурирањата во заднина

Ажурирањето во позадина постојано ја користи мрежата на податоци или wifi што бара ажурирања во скоро сите апликации. Ако ви е доволно тие да се ажурираат само кога ќе ги отворите, одете во Поставки → Општо update Ажурирање во заднина и деактивирајте го лизгачот. Можете исто така да ги деактивирате сите апликации што не се важни и да ги оставите основните. Ова исто така значи значителна заштеда на батеријата и вашиот iPhone со iOS 9 полесно ќе пристигне до ноќта.

FullSizeRender-5

Исклучете ги Предлозите за Сири

Да, ова е една од најголемите новости за iOS 9, но исто така го забавува вашиот стар iPhone. Сири е асистент кој никогаш не спие; кога нејзините предлози се вклучени, таа станува машина за собирање податоци во позадина. Ако не ти треба тоа Siri предложете ги најдобрите места во близина или потсетувајте дека на пријателите со кои разговарате најмногу, одете во Поставки за рефлектор и исклучете ги „Предлозите за Сири“.

FullSizeRender-6

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.