Како да користите 3D Touch на новите iPhone 6s и 6s Plus (I)

Од крајот на минатиот септември новиот iPhone 6s и 6s Plus имаат огромен успех и тоа се должи на нивните нови карактеристики, но особено на една од нив, на 3D допир. Со него, корисниците можат да имаат пристап до брзи дејства на апликациите од иконата на почетниот екран или да пристапат до повеќе дејства и содржини во апликации на трети страни. Еве практичен водич од кој можете да извлечете максимум 3D допир на вашиот нов, или иднина, iPhone.

Брзи активности

«Брзите дејства» се достапни само од иконата на апликацијата на почетниот екран, дејствувајќи како кратенка за специфичните функции што ги нуди апликацијата. На пример, во апликацијата Pinterest ќе имате директен пристап до трендовите на пиновите, функцијата за пребарување и создавање на нов пин. Брзата акција на Instagram ви овозможува да креирате нова порака, да ја прегледувате нејзината активност, да пребарувате или да испраќате директна порака.

Како да користите 3D Touch на новите iPhone 6s и 6s Plus (I) 1

За да ги активирате овие брзи дејства, само треба цврсто да ја притиснете иконата на апликацијата. Кога ќе се појави менито, повлечете го прстот кон дејството што сакате да го користите и апликацијата ќе се отвори директно до таа функција. Но, не заборавајте да притиснете цврсто или во спротивно системот ќе протолкува дека сакате да ги преуредите иконите и тие ќе почнат да „танцуваат“.

Ekиркаат и поп

Функцијата Peek anda Pop е онаа што се одвива внатре во апликацијата, таа е нешто како „поглед“ на нејзината содржина. Лесен притисок ќе отвори прозорец за да можете да „разгледате“ содржината на апликацијата. Посилниот притисок ќе ја отвори содржината што претходно сте ја ирнале.

Како да користите 3D Touch на новите iPhone 6s и 6s Plus (I) 2

Peek и Pop може да се користат на различни начини во зависност од тоа како развивачот на апликацијата сакал да ги имплементира. На пример, додека во рамките на примената на Dropbox, можете да погледнете во папка за да видите кои документи се наоѓаат во неа, а потоа да ја „поп“ папката ако сте го пронашле она што го баравте, во Tweetbot, ќе можете да кликнете на врската во твит за да ја разгледате веб-страницата со која е поврзана, без целосна посета на таа веб-страница.

Компатибилни апликации

Главните апликации компатибилни со оваа функција Peek anda Pop, но само со iPhone 6s и iPhone 6S Plus се:

 • Мапи
 • пошта
 • Сметки
 • Пораки
 • Календар
 • Потсетници
 • Музика
 • Слики
 • сафари

Активирајте Фотографии во живо

Една од новите карактеристики вградени во iPhone 6s и 6s Plus е Фотографии во живо. Можете да го користите 3D допир за активирање на оваа функција. Само изберете ја Фотографијата во живо што сакате да ја видите и притиснете со прстот на неа. Работи дури и со „фотографиите во живо“ на заклучениот екран.

Фотографии во живо на iPhone 6S

И утре, повеќе ...

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! И не пропуштајте го нашиот најнов Подкаст, Apple Talking 16 | Netflix, Staingate и fandroids.

ИЗВОР | MacRumors


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.