Како да снимите фотографии во живо со вашиот нов iPhone 6S или 6S Plus

Нови iPhone 6S и iPhone 6S Plus  вклучуваат единствена функционалност што ја немаат другите уреди на Apple, Фотографии во живо, одлика што „внесува живот“ на вашите слики.

Користете Фотографии во живо на вашиот нов iPhone

Фотографии во живо снима слика и аудио 1,5 секунди пред и откако ќе фотографирате. Оваа нова опција може да се најде само на новиот опсег на iPhone 6S кога ќе се одржи фотографијата, а исто така и на вашиот Mac со OS X El Capitan. Сè додека сликата не е задржана, таа ќе се прикажува како едноставна фотографија.

Да пие Фотографии во живо, отворете ја апликацијата Камера на вашата нова iPhone 6S или 6S Plus и ќе ја најдете опцијата активирана по дифолт точно во центарот на горниот дел, со еден вид концентрични кругови во жолто. Допрете го тој круг за да го вклучите / исклучите Фотографии во живо.

Фотографии во живо

со Фотографии во живо активиран, одржувајте го вашиот iPhone фокусиран на предметот или сцената што ја снимате, како што би правеле кога правите нормална фотографија. Притиснете го копчето за сликање и продолжете да го држите iPhone во иста позиција неколку секунди. Бидејќи фаќањето се случува 1,5 секунди пред и после, проверете дали сте го задржале фокусот барем толку долго пред и по „пукањето“.

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! И не пропуштајте го нашиот најнов Подкаст, Apple Talkings 15 | Утре кога ќе започне војната

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.