Сега е достапен нов 15 "MacBook Pro со Force Touch и iMac Retina 5k

КУПЕРТИНО (Калифорнија) - 19 година - Јаболко денес презентираше новости во 15-инчен MacBook Pro со ретина дисплеј, која сега ја вклучува trackpad Force Touch, побрзо складирање на блиц, подолго траење на батеријата и побрза графика, донесувајќи повеќе капацитет и перформанси на палетата на лаптопи MacBook Pro. Apple исто така најави нова конфигурација за 5-инчен iMac со ретина 27K дисплеј, со 14,7 милиони пиксели, четири-јадрени процесори и AMD графика, за 2.329 евра (со вклучен ДДВ).

Веста доаѓа еден ден пред тоа

Новите 13-инчни MacBook и MacBook Pro со ретина дисплеи беа многу популарни и денес сме среќни да објавиме дека ги додадовме нова trackpad на Force Touch, побрзо складирање на блиц и поголема автономија кога 15-инчен MacBook Pro со ретина дисплејвели Филип Шилер, потпретседател на Apple за маркетинг низ целиот свет. Корисниците го сакаат револуционерот iMac со Retina 5K дисплејИ сега кога е достапна по пониска почетна цена, повеќе клиенти ќе можат да уживаат во нашата најдобра работна површина.

Нов MacBook Pro 15 со Force Touch

MacBook Pro Retina 15-инчен Force Touch

El нов 15-инчен MacBook Pro вклучува спектакуларно Порт-тастатурата принуди на допир, што ви овозможува да комуницирате со вашиот Mac на сосема нов начин. Благодарение на нејзините сензори за сила и Таптички мотор што произведува хаптички фидбек, тастатурата Force Touch ви овозможува да кликнете на кое било место на површината со еднообразно чувство и да го поставите притисокот потребен за кликнување. Новата патека за тастатура поддржува нови гестови, како што е новиот силен клик, и има неколку достапни API за независни програмери да ги вклучат функциите на Force Touch во нивните апликации. Новиот 15-инчен MacBook Pro со ретина дисплеј, исто така, вклучува складирање блиц до 2,5 пати побрзо од претходната генерација, со брзина до 2 GB / s и нуди уште еден час траење на батеријата: безжично прелистување до 9 часа и до 9 часа репродукција на филмови iTunes. Покрај тоа, независната графика на MacBook Pro со ретина дисплеј понудете до 80% побрзи перформанси користејќи го новиот AMD Radeon R9 M370X при уредување видео во Final Cut Pro Х, прикажете 3D слики со професионални апликации или играјте видео игри со висока резолуција.

Нов iMac 27 ″ 4K

Снимка на екранот 2015-05-19 во 17.21.57 часот

Со резолуција од 5.120 на 2.880, нов iMac со Retina 5K дисплеј со 2.329 евра (со вклучен ДДВ) има 67% повеќе пиксели отколку 4K екран и вклучува четири-јадрен процесор 5 GHz Intel Core i3,3 со брзина на Turbo Boost до 3,7 GHz и графички графички AMD Radeon R9 M290. Новиот iMac исто така вклучува 8 GB меморија и 1TB меморија, како и четири USB 3.0 порти и две Thunderbolt 2 порти со по 20 Gb / s, што е двојно поголем од ширината на опсегот од претходната генерација. Највисокиот опсег iMac со Retina 5K дисплеј започнува од 2.629 американски долари (вклучен ДДВ) и вклучува 5GHz четири-јадрен процесор Intel Core i3,5 со брзина на Turbo Boost до 3,9GHz, графички AMD Radeon R9 M290X и 1 Фузиски погон за ТБ.

Цена и достапност

Новиот Сега е достапен MacBook Pro со 15-инчен ретино дисплеј на Apple Online Store, Apple Store Stores и изберете Овластени препродавачи на Apple, напојувани од 7 GHz quad-core процесор Intel Core i2,2 со Turbo Boost брзина до 3,4 GHz, 16 GB меморија, 256 GB флеш меморија и Intel Iris Pro графика од 2.249 евра (Вклучен ДДВ); и со 7-јадрен процесор Intel Core i2,5 од 3,7 GHz со брзина на Turbo Boost до 16 GHz, 512 GB меморија, 9 GB флеш меморија и AMD Radeon R370 M2.799X графика од 7 евра (со вклучен ДДВ). Опциите за прилагодена конфигурација вклучуваат побрзи четири-јадрени процесори Intel Core i2,8 (до 4 GHz со брзина на Turbo Boost до 1 GHz) и меморија за блиц до XNUMX TB.
Снимка на екранот 2015-05-19 во 17.20.36 часот
El Сега е достапен нов iMac со Retina 5K 27-инчен дисплеј во Интернет продавницата на Епл, продавниците на Епл продавница и изберете Овластени продавачи на Епл, напојувани со 5 GHz процесор со четири јадра Intel Core i3,3 со брзина на Turbo Boost до 3,7 GHz, графички AMD Radeon R9 M290 и простор од 1 ТБ од 2.329 евра (ДДВ) вклучени). Највисокиот опсег iMac е достапен од 2.629 американски долари (вклучен ДДВ) и вклучува 5GHz четири-јадрен процесор Intel Core i3,5 со брзина на Turbo Boost до 3,9GHz, графички AMD Radeon R9 M290X и 1-инчен Fusion Вози. ТБ. Опциите за прилагодена конфигурација вклучуваат процесори Intel Core i7 до 4 GHz со брзина на Turbo Boost до 4,4 GHz и флеш-меморија до 1 TB.
Снимка на екранот 2015-05-19 во 17.21.00 часот

ИЗВОР | диск Apple Press


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.