Apple Music: предности и недостатоци во споредба со Spotify

Ова е Applelised и ние што пишуваме на овој блог и огромното мнозинство на оние кои не следат секој ден, ние сме страствени за производите Јаболко Сепак, реалноста е дека ништо на овој свет не е совршено, правејќи ги сите среќни е задача што, досега, се покажа како невозможна, и затоа Епл Музика, што е само неколку часа меѓу нас, не е совршено; секој корисник ќе ги најде своите добрите и лошите страни во врска со досега неспорниот крал Spotify И, иако генерално, најверојатно, огромното мнозинство корисници на јаболка е позадоволно од конкуренцијата, исто така е точно дека ќе најдеме некаква грешка. Да ја видиме главната предности и недостатоци на Apple Music во споредба со Spotify.

Apple Music, што ќе добиете и што ќе изгубите

Епл Музика само што започна тешко. Без разлика дали планирате да се претплатите или не, реалноста е дека услугата е таму, на вашиот уред, да или да и тоа, бидејќи имате три месеци бесплатно, ќе го пробате. Наспроти тоа, ништо не може да биде Spotify, ниту Пандора, ниту Дизер, ниту никој.

Предности што ви ги нуди Apple Music

 1. Да почнеме со очигледното, со три месеци бесплатно Што ќе изгубите ако не ви се допадне?
 2. La семејна претплата, а кој вели семејство, велат пријатели, засега е најевтино на пазарот. Само 14,99 € за најмногу 6 члена кои ќе работат целосно независно во споредба со 29,99 € за Spotify за 5 члена.
 3. Неспоредлива интеграција. Сум смислил двојник, но така е. Хардверско-софтверска интеграција на Јаболко сè уште не е стигнато, дури ни близу, од никого.
 4. Catálogo. Иако на почетокот се чини дека ќе има отсуства, компанијата го осигурува тоа Епл Музика ќе има 37 милиони песни во споредба со 30 милиони на Spotify.
 5. Ако сте страствени Тејлор Свифт, ќе го имате само внатре Епл Музика, и ова и покрај полемиките од минатата недела, барем додека Спотифај нуди музика во замена за публицитет.

Apple Music iTunes Radio ќе биде објавен во неколку земји до крајот на јуни

Недостатоци на Apple Music во споредба со Spotify

Како што велат бабите и пченката, не е сè розово. Потегот од Spotify во Епл Музика Исто така, ќе ве натера да пропуштите неколку детали.

 1. Квалитет на аудио. Максималното на Spotify е 320 kbps во споредба со 256 kbps на Епл Музика Иако оние што го разбираат ова велат дека не мора да значи дека треба да звучи полошо. Без сомнение, мојот дар за слух нема да биде најдобриот да одговори на ова прашање.
 2. Платформи. Само Windows и Android ќе добијат Епл Музика додека Spotify е исто така на BlackBerry, веб, Linux или Windows Phone. Лично мислам дека сè ќе работи. Исто така, Spotify е компатибилен со други уреди како PS 4, Sonos, Gramofon, одредени ТВ марки, Roku и други.
 3. Социјална мрежа. со Поврзете сеЕпл Музика обложувајте се на различен концепт на дигитални социјални односи: уметниците можат да споделуваат текстови, прегледи на песни и многу повеќе и може да кажете дека ви се допаѓа. Социјалната интеграција на Spotify е, несомнено, многу поголема.
 4. Листи. Плејлистите направени од самите корисници и споделени од нив се исто така несомнено голем поттик да останете на Spotify.

И сега кога знаете малку повеќе за Епл Музика, направи како мене и удри во игра, летаат трите слободни месеци и ќе треба да се донесе одлука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис Гарза dijo

  Мислам дека фактот на музички спотови недостасува, ми се допаѓаат, а музиката ако можете да ги преземете на spotify, тие не постојат

 2.   Хозе Луис dijo

  Разбирам дека нема да има бесплатна верзија по 3-те месеци што веќе ги спомна.