Топ 10 совети за да ги искористите вашите нови iPhone 6s

Нови iPhone 6s и 6s Plus тие се исти однадвор, но различни однатре. Како и со секоја од генерациите „S“, сега има неколку нови возбудливи одлики како што се 3D допир o Фотографии во живо со кои корисниците можат да извршуваат заеднички активности на многу побрз и попродуктивен начин или да извлечат повеќе од нивната фотографска креативност. Следно ви носиме а Топ 10 од најдобрите совети и трикови за да го извлечете максимумот од вашиот нов уред избран од придружниците на iPhone Life.

Совети за фотографии во живо на iPhone 6s

Фотографирајте во живо

Се смета за една од најновите карактеристики на iPhone 6s, Фотографиите во живо се исто така многу забавни. При отворање на апликацијата за камера, Фото во живо се активира автоматски. Еве ги деталите за тоа како да направите фотографии во живо.

Фотографии во живо

Трансформирајте ги Фотографиите во живо во анимирани GIF-ови

Една од лошите страни на Фотографиите во живо е што може да се сподели само со други корисници на iPhone 6s. Веројатно многу социјални мрежи ќе додадат компатибилност со текот на времето, но во меѓувреме, еве ја како да претворите Фотографија во живо во GIF и да ја споделите насекаде.

Како да ги трансформирате Фотографиите во живо во GIF

Избришете ја верзијата на Фотографија во живо на фотографија

Ако сте заборавиле да ја исклучите функцијата Фотографија во живо пред да фотографирате мал број фотографии, или ако таа Фотографија во живо вклучува аудио што повеќе сакате да не се појавува, еве како да се отстрани „во живо“ верзијата на Фотографија во живо.

Како да ја избришете верзијата во живо со фотографија

Закачете жива фотографија на заклучен екран

Поставувањето на Фотографија во живо на заклучениот екран на вашиот iPhone 6s може да биде многу оригинално, особено кога ќе ставите прст на неа. Еве ти како да се направи тоа.

Како да поставите Фотографија во живо на екранот за заклучување на iPhone 4

Совети за искористување на 3D Touch

Акции на апликациите на почетниот екран

Цврсто притиснете ја иконата за апликации на почетниот екран и ќе започнете да ги гледате достапните брзи акции.

живи совети 5

Прочитајте пораки без да оставите запис

Ако активираната потврда за читање е активирана во „Пораки“, но овој пат претпочитате другата личност да не знае дека веќе сте ја прочитале пораката, тука ќе сметате како да се направи тоа лесно.

живи совети 6

Брзо изберете и уредувајте текст

Со употреба на 3D допир, тастатурата може да се претвори во виртуелна патека, правејќи избор на текст и уредување многу побрзо и попрецизно. Можете да го видите овде.

живи совети 7

Пристапете до преглед на е-пошта

Дали сакате да погледнете е-пошта без таа да биде обележана како прочитана? Лесно Цврсто притиснете на пораката и ќе се отвори прегледот.

живи совети 8

Прегледајте фотографија без да ја напуштите Камерата

Со 3D Touch веќе не мора да се менувате помеѓу апликацијата Камера и апликацијата Фотографии. Користете ја оваа одлика за да ги прегледате фотографиите што сте ги направиле и да се вратите во режим на снимање.

живи совети 9

Поточни цртежи во апликацијата Белешки

Иако на сите iPhone телефони апликацијата Сметки Тоа веќе дозволува цртање и пишување рачно, на iPhone 6s и благодарение на одликата 3D Touch, можете да ја измените дебелината на ударот со притискање на повеќе или помалку цврсто.

живи совети 10

Запомнете дека во нашиот дел Упатства Имате на располагање огромна разновидност на совети и трикови за сите ваши уреди, опрема и услуги на Apple.

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.