2.0.2 ажурирање на професионални видео формати

кодек-јаболко

Го имам во сеќавање последното ажурирање на видео форматите што Apple ги објави во минатото месец април и сето тоа поради грешка во верзијата што ја натера да бара од нас повторно инсталација и покрај тоа што е инсталирана. Сега и по ажурирањето од пред 5 месеци пристигнува верзијата 2.0.2 од видео форматот и се чини дека сè работи добро кога ќе го инсталираме на нашиот Mac, барем во мојот случај.

Ова ажурирање додава поддршка за видео кодеци и во овој случај станува збор за: Apple Intermediate Codec, Apple ProRes, AVC-Intra, DVCPRO HD, HDV, XDCAM EX / HD / HD422, MPEG IMX и некомпресиран 4: 2: 2.  

Покрај поддршката за горенаведените видео кодеци, ажурирањето додава и поддршка за MXF:

  • Домашен увоз, уредување и споделување на MXF со Final Cut Pro X и Motion
  • Претставници за споделување MXF за компресор
  • Извоз во MXF OP1a

Ако ова ажурирање не се појави автоматски на вашиот Mac, можете да пристапите до него преку апликацијата Mac App Store> Ажурирања или со пристап до неа од менито > App Store. Важно е да го ажурираме нашиот Mac што е можно поскоро за да ги искористиме подобрувањата на компатибилноста предвидени во оваа верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.