27-инчен iMac со мини-LED дисплеј влегува во производство

iMac 27 година

Јасно е дека сегашната 27-инчен iMac дека Apple продава има денови одброени. Тоа е последниот бастион на Intel во каталогот на Mac компјутери што Apple моментално го нуди, а логично наскоро ќе биде заменет со нова верзија на Apple Silicon.

Новите гласини покажуваат дека ова лансирање ќе биде наскоро. Потврдено е дека неколку добавувачи на компоненти на споменатиот нов iMac веќе почнале да ги снабдуваат нивните произведени делови за конечно склопување. Производството е во тек.

DigiTimes само објави а пријавите каде што објаснува дека неколку продавачи на Apple компоненти веќе започнале испратете ги вашите готови производи до монтажните погони за да можат да го склопат новиот 27-инчен iMac со M1 процесори.

Во овој извештај е објаснето дека веќе се започнати испораките во мали количини, на компонентите неопходни за склопување на новата 27-инчен iMac, за неговото соодветно вкупно склопување. Очигледен знак дека ќе излезе за кратко време.

Најверојатно, новиот 27-инчен iMac ќе биде лансиран во пролетта 2022 година. Според гласините што се појавуваат, тој ќе постави екран со мини-LED панел, кој ќе има максимална стапка на освежување од 120 Hz.

Со дизајн сличен на 24-инчниот iMac

Различни извори исто така сугерираат дека ќе има надворешен изглед многу сличен на новиот 24-инчен iMac. Најверојатно ги монтираш и процесорите M1 Pro и M1 Max Колку добро им оди на MacBook Pro од 14 и 16 инчи.

Иако лично, верувам дека таквите процесори се дизајнирани да работат со многу висока ефикасност, неопходна во преносни компјутери што се напојуваат од батерии и каде што е суштинска ниската потрошувачка. Во iMac не е неопходно процесорот да биде толку „ефикасен“, а друг тип на M1 може да се дизајнира каде процесорската моќ преовладува над ефикасноста. Ќе видиме дали Apple ќе не изненади или ќе го зачува за во иднина iMac Pro.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)