Редизајнираниот 30-инчен iMac нема да пристигне во 2021 година

iMac 24 инчи

Пристигнувањето на новиот 24-инчен iMac сугерираше дека оваа година ќе го видиме новиот 30-инчен iMac во продавниците на Apple, но ова исчезнува како што одминуваат деновите. Ние сме 15 ноември и од она што го гледаме на мрежата нема гласини за новата опрема на Apple, па не очекуваме да пристигнат до следната година. Во принцип не е јасно дали Apple ќе може да ја лансира новата опрема во текот на првата половина од годината, можно е тоа или не.

Сето тоа е нешто што во поголема мера се должи на недостигот од производи и суровини. Не можеме да кажеме дека Apple има премногу проблеми во однос на производите за празниците, но логично како и останатите компании и производители, има недостаток на залиха. 

Она што е јасно е дека чиповите што Apple ги користи за новите MacBook Pro може да се монтираат на новиот 30-инчен iMac. Во моментов ниту 24-инчните што веќе ги имаме достапни во продавниците не се компатибилни со овие нови процесори, но Треба да се очекува дека новиот 30-инчен iMac ќе ги додаде или барем ќе дозволи опција за нивно опремување. А, сегашниот iMac, освен новите 24-инчни модели во боја ( лансирани во мај оваа 2021 година) заостануваат во ажурирањата.

Ќе видиме колку време е потребно на Apple да ги лансира овие нови iMac и дали конечно пристигнат во првите месеци од следната година (минимум март) или ќе почекаме уште малку. Накратко, важно е што опсегот на iMac е малку куцан со објавувањето на каталогот iMac Pro и не-апдејтирањето на 27-инчниот iMac.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.