31-те најдобри трикови за совладување на вашиот нов Apple TV (I)

Ако веќе го имате новиот Apple TV поврзан со вашиот телевизор и вие сте со вашиот Siri Remote меѓу вашите раце, сакате да ги искористите сите свои нови карактеристики и функции. За да ви биде полесно денес, ви ја донесуваме оваа компилација трикови со благодарност од момците во iPhone Life.

Стиснете го вашиот нов Apple TV

Да се ​​движите

 1. Притиснете го копчето Мени за да се вратите назад, брзо притиснете го двапати за да одите на почетниот екран.
 2. Кога сте на почетниот екран, брзо притиснете го копчето Мени двапати за да се појават скринсејверите на Apple.
 3. Притиснете го копчето Home еднаш за да отидете на почетниот екран. Како и со iOS уредите, брзо притиснете го двапати за да се појави „Промена на апликации“. Одете низ апликациите преку патеката за следење на далечинскиот управувач, изберете една од нив со притискање на тастатурата или затворете апликација со лизгање на прстот нагоре.
 4. Притиснете и задржете го копчето Home за да го заспиете вашиот Apple TV.
 5. Притиснете и задржете го копчето Start менито и истовремено да го рестартирате Apple TV.
 6. Ако пуштате музика во позадина, притиснете и задржете го копчето Репродукција / Пауза за брзо враќање во апликацијата Музика.
 7. Брзо притиснете го копчето Home три пати за да ги видите опциите за пристапност.

Да ги организирате вашите апликации

 1. Користете ја таблата за допир за да ја идентификувате апликацијата што сакате да ја преместите или избришете. Како и со уредите со iOS, притиснете и задржете ја апликацијата додека не почне да „танцува“. Потоа користете ја тачпидот за да ја повлечете на нова локација и притиснете на тачпидот за да завршите.
 2. За да отстраните апликација што „танцува“, притиснете го копчето Репродукција / Пауза. Притиснете ја тачпидот за да завршите.

Мултитаскинг телевизор со јаболка

 

За да внесете текст

 1. Повлечете со прстот за брзо да преминете кон буквата што сакате да ја изберете.
 2. Држете буква за да се појави контекстното мени, вклучувајќи големи букви, копче за бришење и дијакритички ознаки.
 3. Притиснете го копчето Репродукција / Пауза за да ја смените тастатурата помеѓу големи и мали букви.

Да се ​​„искористи“ Сири

 1. За обемна листа на команди на Сири, посетете ја оваа y оваа пост (на англиски).
 2. Притиснете го копчето Сири еднаш и потоа почекајте без да кажете ништо. Siri ќе ви даде серија команди и прашања што можете да ги користите.
 3. Држете го копчето Сири и прашајте: „Што можете да ми помогнете да најдам?“ Сири ќе ви даде список со фрази што можете да ги разберете при пребарувањето.

Да го контролирате вашиот телевизор со далечинскиот управувач Siri

 1. Во зависност од телевизорот што го имате, тој може да одговори на упатствата на Далечински управувач на Apple TV за вклучување / исклучување и контрола на јачината на звукот. Можно е да ја контролирате оваа функција во Поставки за неа, одете во Поставки otes Далечински уреди и Уреди → Вклучете го ТВ со далечинскиот управувач / Јачина на звук.
 2. Алтернативно, MacWorld предлага (на англиски) да се користи инфрацрвена безжична мрежа. За да го конфигурирате, одете во Поставки → Далечински управувач и опрема → Научете од далечина.

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нестор Санчез dijo

  Многу интересна и корисна статија. Благодарам Неверојатно е колку функции се скриени во далечински управувач што се чини толку едноставен и мал со своите 6 копчиња

 2.   Хозе Алфоцеа dijo

  Тој е дел (I) од два статии, се појавува во насловот. 31 трик воопшто.