Adobe го претставува проектот Scribbler за боење на црно-бели фотографии благодарение на AI

Apple е тотално нурнати во вештачка интелигенција за да ги подобри своите апликации и напредок, но не е единствената. Денес се сретнавме на натпреварот организиран од Adobe, the Adobe MAX 2017, проект познат како Чкртач. Користете вештачка интелигенција за да препознаете слики на фотографии или дури и цртежи, за да ги обоите цртите на лицето. Исто така, очигледно во примероците, со голема прецизност. Зад целата оваа работа, стои работен тим на Adobe, кој го знаеме како Adobe Senseiкој е одговорен за спроведување на овие дејства во пакетите Adobe. 

Според демонстрациите обезбедени од одговорното лице за Ingингван Лу до медиумите кои учествуваат, што овозможува проучување на мноштво фотографии на лицето, да ги препознаат на цртежот што е во црно-бело, за да продолжат на боја исто. Успехот на апликацијата е висок, не само во боите, туку и во засенчување на контурите на лицето, но исто така делува со ист успех, секој од предметите што се појавуваат на фотографијата.

Ова претпоставува а важен напредок за многу сектори. Во презентацијата беа дадени како пример скиците изработени од дизајнерите. Откако ќе поминат низ обработката на сликата, можеме да ги трансформираме овие скици во шарени слики и за неколку секунди да ја процениме секоја направена промена, за да донесеме одлука што е можно побрзо.

Тоа е вториот чекор што го прави Adobe во врска со ова, по презентацијата на проектот минатиот јули. Во моментов тоа е технологија во експериментална фаза, затоа, не се очекува да биде вметната во апликациите на Adobe, како на пр. Lightroom, претставен оваа недела. Кога е подготвено, очекувано, ќе ја видиме оваа опција во Криејтив Облак, Платформа за услуги во облак на Adobe, каде што би се работело со фотографија, за подоцна да се користи во различни апликации на компанијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.