Adobe Illustrator сега е компатибилен со Apple Silicon, како и InDesign

InDesign

Како што минуваат месеците, момците во Adobe ја ажурираат секоја апликација достапна преку Adobe Creative Cloud. Најновите апликации на Adobe кои Повеќе не им треба Розета 2 за да работат на Apple Silicon, тие се Illustrator и InDesign, како што е објавено од компанијата во најнов запис во блогот.

Неколку месеци, Adobe ги тестираше бета-верзиите и на двете апликации, некои бета-верзии што конечно оставија да станат оваа фаза целосно стабилни верзии и тоа, како и во останатите апликации ажурирани на Apple Silicon, претставуваат значително зголемување на брзината и перформансите.

Илустратор

Според Adobe, во случај на Илустратор, перформансите се зголемуваат за 65% во споредба со верзијата за процесори на Intel. Во случајот на Индесинг, бројките се слични, со 59% подобрување на перформансите кај процесорите на Епл во споредба со компјутерите на Епл управувани од процесори на Интел.

Подобрувања на брзината во InDesign

Adobe тврди дека со оваа нова верзија сега е отворање датотека со многу графики 185% побрзо и перформансите на скролување на тежок документ со 100 страници се подобрени за 78%.

Подобрувања на илустраторот

Според независна студија на Фајфер, која направи споредба на перформансите помеѓу MacBook Pro и MacBook Air со M1, вториот е 4 пати побрз од MacBook Pro. Дополнително, перформансите на скролување до сложениот уредник на вектори се подобрени за 390%.

Исто така, отворете нови комплексни датотеки, сега е 119% побрз на компјутерите со М1 процесорот од кој било друг компјутер управуван од процесор Intel.

И двете апликации веќе се достапни за сите корисници кои плаќаат за претплатата на Adobe Creative Cloud.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.