AirPods 3 добиваат ново ажурирање

3 AirPods

Сите знаеме дека уредите на Apple се оние кои добиваат најмногу ажурирања на крајот на годината. Иако априори може да изгледа како непријатност, гаранција е да се знае дека компанијата секогаш се грижи нашите уреди да работат безбедно и со најновите достигнувања што се вградени во секоја верзија на софтверот на секој уред.

Денес беше на ред на 3 AirPods. Не знаеме какви вести може да донесе новото ажурирање или дека е едноставно корекција на локализирана грешка. Но, факт е дека ако Apple го лансираше, најдобро е да ги ажурираме нашите AirPods 3 што е можно поскоро.

Apple е секогаш во потрага по обезбедување на највисока можна безбедност и функции за своите уреди. А тоа се постигнува со константи ажурирања на нивниот софтвер. Иако може да изгледа како непријатност за корисниците, тоа е доказ дека Apple секогаш се грижи тие да работат правилно.

Од компликацијата што системот за macOS може да ја претставува за Mac, до „наједноставниот“ фирмвер од некои AirTag, сите софтверски инженери на Apple постојано се развиваат, а има неколку ажурирања на крајот на годината.

Денеска на ред дојде третата генерација на AirPods. Apple штотуку ја објави верзијата 4C170 на вашиот фирмвер. Како и обично, компанијата не објаснува какви нови функции носи во споредба со претходната верзија, но тоа не значи дека повеќе не е важна, тоа е сигурно.

Како да ги ажурирате

И како и обично во одредени уреди како што се AirPods или AirTags, Apple не ви дозволува сила рачно ажурирање на вашите AirPods на новите верзии на фирмверот. Наместо тоа, компанијата вели дека новите верзии на фирмверот ќе бидат инсталирани кога AirPods ќе се поврзат преку Bluetooth на вашиот iPhone.

Единственото нешто што можете да направите за тоа, е да го проверите инсталирана верзија во вашите AirPods и оставете ги поврзани преку Bluetooth со вашиот iPhone за да се ажурираат сами.

За да го направите ова, отворете ја апликацијата „Settings“ на вашиот iPhone и пристапете до менито „Bluetooth“. Најдете ги вашите AirPods 3 во списокот со уреди и допрете на „i“ до нив. Погледнете го бројот „Верзија“. Новата верзија на фирмверот е 4C170.

Ако ова е верзијата што се појавува на екранот, тоа значи дека вашите AirPods се целосно ажурирани. Ако имате пониска, како на 4C165, ставете ги AirPods на полнење и отворете го куќиштето за да се поврзете со iPhone. По неколку минути, повторно проверете го бројот на верзијата и ќе видите дека тие се веќе ажурирани.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)