Appeалбите поднесени од „Епл“ во судењето за „ВирнетХ“ беа одбиени

VirnetX-Apple

Вчера, Епл беше погодена од лоши вести. Отворената пресуда со која тој одржува ВирнетХ, северноамериканска компанија со седиште во Невада и која е главно посветена на стекнување патенти и парница со компании, за случајот на имитирање на патенти, напиша вчера ново поглавје.

Судот за источниот округ во Тексас донесе пресуда против калифорниската компанија и ги оспори жалбите упатени на „Епл“, па судењето се одвива напред и не е поволно за момците од Купертино. Во прашање, вкупна компензација од околу 439.7 милиони долари, поврзана со патенти што влијаат на услуги како што е FaceTime.

И покрај ова, има уште жалби за изрекување казни, како и конечен заклучок на судењето. Предлозите што ги одби Окружниот суд се следниве:

  •  Предлог за судење како закон за неповреда.
  • Закон за отштета.
  • Предлог за ново испитување за повреда.
  • И штета за второто.

 

Епл наспроти VirnetX

Како резултат, конечниот износ на пресудата што треба да плати околу 302.4 милиони УСД, како што е изречено од жирито, покрај казната за намерно прекршување од 41.3 милиони американски долари, како и адвокатските такси, проценети на 96 милиони долари.

Сепак, Apple го потврди тоа TechCrunch кој планира да ги обжали казните за движењата. Досега, сите патенти за ВирнетХ Тие се во стенд-бај, поради повеќе тековни жалби. Судската постапка продолжи откако беше откриено дека Apple доброволно го прекршил портфолиото на патенти во апликации како што се FaceTime и iMessage.

Првото поглавје од овој роман е напишано во средината на 2015 година. По една недела проучување на случајот, поротата на Сојузниот округ источен Тексас донесе едногласна одлука против употребата на услугите на FaceTime и iMessage, меѓу другите. На „Епл“ му беше наредено да плати 625 милиони долари, но тој се жалеше, откако имаше втор напад минатото лето 2016 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.