„Епл“ ангажира поранешен директор на „БМВ“, кој помогна во развојот на „i3“

Автономниот автомобил на Apple ќе ги комбинира своите сензори

Во последниве недели, некои вести сугерираа дека многу од инженерите на „Епл“ доделени на „Проект Титан“, автономното возило на „Епл“, започнаа да ја напуштаат компанијата за други компании во секторот за автономно возење, гласина за која не сме слушнале повеќе.

Според Блумберг, „Епл“ го засилил тимот инженери кои работат на своето автономно возило со ангажирање на Улрих Кранц, извршен директор кој работел во „БМВ“ последните 30 години и кој активно соработувал во развојот на електрични возила и хибриди како што е BMW i3 и BMW i8.

Блумберг тврди дека Улрих, по заминувањето од БМВ, поминал три месеци во Фаради Фјучр и набргу потоа ја основал компанијата за управување со возила самостојно Кану. Неколку недели работи во „Епл“ под раководство на Даг Филд, кој е одговорен за развивање на посветеноста на „Епл“ за самовозечки електрични возила и кој претходно работеше во „Тесла“, водејќи го тимот за развој на „Модел 3“.

Кранц е еден од најзначајните авто-изнајмувања на „Епл“, јасен знак дека производителот на „Ајфон“ е решен да изгради самовозечки електричен автомобил за да се натпреварува со Тесла и другите производители на автомобили.

Кранц претставува значаен ангажман за автомобилскиот тим на „Епл“, а вработувањето доаѓа исто како што се вели дека тимот изгубил неколку врвни позиции. Проектот ги менуваше своите цели повеќе пати во текот на годините, со тоа што Apple во моментов се фокусира на изградба на комплетен електричен автомобил.

На почетокот на оваа година, Apple го ангажираше потпретседателот на Porsche за развој на шасија да се приклучи на тимот на Apple Car. Покрај тоа, исто така, ангажираше голем број директори на Tesla за овој проект.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.