Apple веќе го има подготвено „Комплет за транзиција на програмери“

Комплет

Едно од изненадувањата на Воведни Вчера се гледа колку напредува Apple во менувањето на процесорите на своите Intel компјутери во сопствени ARM чипови. Во последниве недели се шпекулираше дали е точно дека Apple конечно ќе ја започне оваа транзиција на процесори, макотрпна, комплицирана и со поглед на долг рок.

Клаузулите за доверливост мора да бидат многу високи, бидејќи многу луѓе се вклучени во овој проект, а протекувањето беше минимално. И не само со работниците на компанијата. Вчера беше објавено дека компании како Microsoft и Adobe веќе работат на софтвер за macOS Big Sur кој работи на А12З Бионик.

Тоа беше изненадувањето на попладневните часови. Погледнете колку е напреден проектот Епл Силициум. Толку многу што Apple веќе издаде комплет за програмерите да започнат со програмирање директно на хардверот на ARM.

За почеток, „избраните“ програмери кои сакаат ваков комплет мора да се пријават за Брз почеток и да го примат тимот да работи со нивниот развој. Овие машини имаат шасија на Mac mini и тие се базираат на Apple A12Z придружени со 16 GB RAM и 512 GB SSD со бета верзија на претходно инсталираната macOS Big Sur и исто така развојна платформа Xcode.

Ова се нарекува «Комплет за преод на програмери»И чини 500 УСД. Овие 500 американски долари ќе послужат како депозит во придружба, кој ќе биде вратен кога Mac ќе се врати на Apple по завршувањето на програмата за транзиција.

Според Apple, програмерите сега може да побара „Комплет за транзиција на програмери“ и тие ќе започнат да се испраќаат следната недела.

на спецификации од овој многу посебен Mac mini се:

 • Apple A12Z Bionic (од iPad Pro 2020)
 • GB RAM меморија 16
 • 500 GB SSD
 • Две USB-C порти (до 10 Gbps)
 • Две USB-A порти (до 5 Gpbs)
 • Порта за HDMI 2.0
 • Wi-Fi 802.11ac
 • Bluetooth 5.0
 • Gigabit Ethernet

Достапност е ограничен. Apple ќе им даде приоритет на програмерите кои веќе имаат macOS апликации објавени во Store. Претставата започнува.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.