Apple во лето ќе го лансира новиот iMac Pro со miniLED екран и ARM процесор

Модуларен iMac Pro

iMac Pro концепт

Најоптимистичките гласини се однесуваат на iMac Pro со miniLED екран и ARM процесор посочи на оваа пролет, сепак, се чини дека, повторно, лансирањето на овој нов iMac ќе биде одложено најрано до летото, според аналитичарот Рос Јанг од Консултантите за синџирот на снабдување на екранот.

Рос Јанг ги базира своите гласини во синџирот на снабдување, исто како Минг-Чи Куо и се покажа дека има висока стапка на хит во последниве години. Всушност, тој беше единствениот аналитичар кој истакна дека новата палета на MacBook Pro ќе вклучува miniLED екрани со Промоција.

Според него во твитот, тој нема надеж дека компанијата од Купертино ќе го лансира новиот iMac Pro оваа пролет, а најрано, ќе пристигне ова лето. Исто така, потврдува дека ќе има miniLED технологија, но со помалку области од оние што моментално ги користат и iPad Pro и MacBook Pro.

На крајот на минатата година посочивме дека во 2022 година ќе пристигне нов iMac Pro со MiniLED дисплеј. Мислевме дека ќе пристигне на пролет, но сега слушнавме дека може да биде во лето. Се разбира, може дополнително да се одложи до есен. Еден од предизвиците на Apple за снабдување со овој производ е добивањето на повеќе MiniLED диоди.

Што се однесува до екранот, слушнавме дека можеби нема толку многу MiniLED зони и MiniLED како што може да се најде на iPad Pro и MacBook Pro. Се прашуваме и дали ќе биде ИГЗО или не. Не би помислил така бидејќи потрошувачката на енергија е помалку загрижувачка и нема да има голема корист од намалувањето на стапката на освежување на мониторот на 24 Hz како што може да направи IGZO.

Поголемиот капацитет на IGZO наспроти a-Si може исто така да помогне да се постигне саканата резолуција со поголема осветленост, но осветленоста не треба да биде проблем со MiniLED-овите. Значи, би очекувале a-Si панел, ќе видиме дали сме во право.

Овој извештај доаѓа откако Марк Гурман од Блумберг објави дека во текот на викендот Apple најверојатно ќе го врати брендот iMac Pro. Се шпекулира дека машината има чипови слични на процесорите M1 Pro и M1 Max што се користат во MacBook Pro и ќе има сличен дизајн на сегашниот 1-инчен iMac M24.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.