Apple ги прашува програмерите дали сакаат WWDC22 лице в лице или не

Традиција е дека на крајот од неделата на WWDC, Apple прави a истражување на задоволство меѓу сите развивачи кои присуствуваат на тоа. Логична и вообичаена работа да ги „доловиме“ сензациите што ги имаа неговите асистенти деновиве, и со тоа да се обидат да ги подобрат во следното издание.

И точно за следното издание, Apple направи барање во наведениот прашалник. Вие сакате да знаете што преферираат развивачите: а WWDC22 виртуелно како овие две последни изданија или вратете се на настани лице в лице како што беше направено пред пандемијата. Многу е добро што се зема предвид волјата на присутните. Whatе видиме каква решеност тие даваат во врска со ова.

Во рамките на вообичаеното истражување на задоволство што Епл го спроведе на присутните на неделата на WWDC, компанијата ги прашува програмерите дали, по две години од конференцијата што се одржа во дигитален формат, тие би биле отворени да присуствуваат на лична конференција во следното издание следната година.

Debido a la пандемијаЕпл ја одржа својата Светска конференција за програмери во целосно дигитален формат во последните две години. Овие две изданија, кои вклучуваат претходно снимена конференција во „Епл Парк“ и неколку сесии достапни на Интернет бесплатно, им се допаднаа на многумина во заедницата на програмери.

WWDC22 виртуелен, лице в лице или мешано

За разлика од лице-в-лице WWDC, онлајн форматот му овозможи на Apple да стигне до millones од програмери и корисници ширум светот. Сега, кога светлината почнува да се појавува на крајот од тунелот со блажениот ковид-19, Apple може да планира да се врати на лична конференција следната година, задржувајќи некои аспекти во дигитален формат.

Едно од прашањата како дел од овогодинешното истражување на WWDC е: „Колку веројатно е да присуствувате лично на конференција откако ќе искусите настан целосно на Интернет?“

Несомнено Apple веќе размислува за следното издание WWDC22 и ќе размисли дали да го направи тоа лице, или продолжете со виртуелното како овие две последни изданија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.