Apple ја проширува својата иницијатива „Секој може да кодира“ надвор од САД

Секој може код се шири надвор од САД

Пред точно една година, Apple ја претстави една од своите најамбициозни иницијативи. И нема никаква врска со лансирање нови производи со брутална маркетинг кампања. Не. Но иницијатива да им понуди можност на студентите да научат програмски код за една година. Се разбира, користејќи го вашиот сопствен јазик, Свифт.

На почетокот на оваа 2017 година, некои училишта и универзитети низ Соединетите држави ја усвоија оваа иницијатива и предаваа на наставна програма «Брза наставна програма» да развива апликации за iOS и macOS. Целиот курс е дизајниран целосно од едукатори и инженери на Apple. До денес, повеќе од 30 центри се нурнати во овој план за студии. Но, „Епл“ сакаше да отиде чекор понапред и сака да ја прошири оваа наставна програма надвор од границите на Соединетите држави.

Кодирање со Свифт на универзитетот РМИТ во Мелбурн

Од друга страна, Австралија и нејзините Универзитетот РМИТ од Мелбурн ќе биде одговорен за усвојување на иницијативата и предлагајте различни едногодишни курсеви за студентите да научат да кодираат и да дизајнираат апликации. Потсетиме дека самиот Тим ​​Кук коментираше дека иднината ќе вклучува корисникот да знае како да ги програмира своите апликации и на тој начин да ги задоволи нивните потреби.

Како што коментира и самиот австралиски центар, покрај вклучувањето на наставната програма за Свифт наставната програма, Исто така, ќе предложи курсеви за наставници и летен курс. Во меѓувреме, курсот за студенти ќе биде достапен и лично и преку онлајн кампус, нешто што многу универзитети ширум светот веќе им го нудат на студентите.

Конечно, ако ги погледнеме наставните програми, можеме да видиме дека Епл мислеше на сè и се прилагодува на различните возрасти на студентското тело. Тоа е да се каже, има курсеви за основно, средно и високо образование. Исто така, различни бесплатни електронски книги беа лансирани преку продавницата iBooks за да започнат програмирање со Свифт.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.