Apple ги тестира своите AR и VR уреди со возач сличен на HTC Vive

Уред за виртуелна реалност / додадена реалност Епл

Практично во последниот главен во кој Apple ги претстави новите iPhone и iPad, компанијата со седиште во Купертино направи неколку спомени за можностите на своите уреди со зголемена реалност, можности за кои во моментот се чини дека заедницата за развивачи не е заинтересирана.

Новиот iPad Pro што Apple го претстави минатата недела директно преку својата веб-страница, интегрира LIDAR сензор, сензор способен за измери растојанија на многу побрз и полесен начин отколку преку камерата, како што веќе можевме да направиме со iPhone со апликацијата Measurements.

Најновата гласина поврзана со зголемената реалност на „Епл“ се наоѓа во вестите што ги објавивме пред неколку дена каде „Дигитајмс“ наведува дека Apple ќе го претстави својот уред за проширена реалност во 2022 година. Медиумот MacRumors, кој имаше пристап до верзија на iOS 14, откри многу информации поврзани со виртуелната реалност.

Но, покрај тоа, тој исто така имал пристап до слика што се чини дека е контрола на уредот за виртуелна и проширена реалност, Со дизајн многу сличен на оној што моментално можеме да го најдеме во HTC Vive, уред кој беше лансиран во 2016 година на пазарот.

Во 2017 година, Марк Гурман изјави дека инженерите на Apple тие работеа со хардвер HTC за внатрешно тестирање, информација што беше потврдена преку гласина дека обете компании работат заедно на нов уред AR / VR.

Како што можеме да видиме на сликата, контролниот дизајн е многу едноставен, така што неговиот последен изглед веројатно нема никаква врска со тоа што Apple планира да ни го понуди кога ќе биде официјално претставен за неколку години, иако поради пандемијата што ја трпиме и не знаеме колку долго ќе трае, тоа може да влијае и неговиот развој и неговото лансирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.