Apple води на подиумот за најкористена марка во фишинг

Лого на Apple

Apple е една од компаниите кои најдобро ја ценат корисниците, со највисока економска вредност, со најголема слава и затоа може да продолжиме долго време, меѓу сите во овој сектор. Ова повлекува голема одговорност, а исто така многу пријатели на другите ве забележуваат. Поради оваа причина, Apple ја предводи и листата на брендови кои претрпеле страдања плус злото на фишингот.

Фишингот сè уште е метод кој широко се користи од пријатели на други на Интернет.

Фишинг, и овие денови уште повеќе, Сè уште е една од најпопуларните тактики за оние кои сакаат да го присвојат странскиот преку мрежата. Техника која се состои од имитирајте вистинска веб-страница. Со ова, се бара серија податоци од корисникот и ова, верувајќи дека е автентична страница, внесува серија податоци што го прави криминалецот да ги користи за своја корист.

„Епл“ е најистоветуваната страница од овие малициозни. Според извештајот на Фирма за сајбер безбедност. Оваа листа е комплетирана од Netflix, PayPal и eBay.

Последниот квартал од минатата година, Apple беше рангиран на четвртото место, и одеднаш тие беа рангирани на првото место. Според студијата, ова може да се должи на производите што компанијата ги подготвува да започне од јуни.

Затоа, ако добиете е-пошта од Apple што ве прави сомнителни, не отворајте ја од почеток. Добро запомнете ако сте започнале со какво било работење со компанијата. Ако одговорот е негативен, прескокнете ја е-поштата. Да е да. Добро погледнете ја URL-адресата што се појавува во лентата за навигација. Дури и ако страницата изгледа нормално, таа адреса мора да биде различна од оригиналната „Епл“. Тоа е она што го прави фишингот.

Вистина е дека има многу прецизни симулации што можат дури да направат да се чини дека насоката е иста, но секогаш има грешка во тоа, Колку и да е мала. Една буква повеќе или помалку ... итн


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.