Apple го издава macOS Ventura 13.1 RC за програмери

богатство

За неколку дена сите корисници на macOS Ventura ќе можат да ги ажурираат нашите Mac на верзијата 13.1. И ова ќе биде така бидејќи пред неколку часа Apple ја објави RC верзијата на macOS Venture 13.1.

И кога Apple ќе објави верзија на ажурирање за Release Candidate за програмерите да ја тестираат, тоа значи дека, со ретки исклучоци, тоа е веќе конечната, пред-финална верзија. Нема да има повеќе промени и за неколку дена, рече ажурирањето ќе биде објавено за сите корисници.

Една недела по објавувањето на најновата бета верзија на macOS Ventura 13.1, Apple го објави премиерот кандидат истото за програмерите. Тоа значи дека веќе е подготвено и подготвено за сите корисници да ги ажурираат нашите Mac на наведената нова верзија на macOS во рок од неколку дена.

Оваа нова верзија на macOS вклучува напредна заштита на податоците за iCloud како забележителна новина. Нова врска со облакот на Apple што додава енкрипција од крај до крај за бекап на iCloud, Белешки, Фотографии, iCloud Drive, Потсетници, гласовни белешки итн. Оваа нова шифрирање ќе биде достапна на сите платформи и ќе биде претставена со објавувањето на iOS 16.2, iPadOS 16.2 и macOS 13.1.

Со macOS Ventura 13.1, можеме да уживаме и во новата апликација слободна форма, насочена кон креативна соработка. Може да се користи за дизајнирање и снимање на нови проекти и идеи, запишување мисли, цртање, споделување на целата таа креативност со другите корисници во реално време.

Ова ажурирање воведува и поддршка за нова архитектура на апликации. Насловна и паметните уреди компатибилни со него, подобрувајќи ги нивните функции и нивната компатибилност. Ова подобрување во областа на домашната автоматизација ќе биде вградено и во следните iOS 16.2 и iPadOS 16.2 за iPhone и iPad соодветно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.