Apple го објави Safari Technology Preview 132

Ажурирање 101 за преглед на технологијата на Safari

Safari Technology Preview обезбедува преглед на претстојните веб -технологии на macOS и iOS. Ако сакате да бидете меѓу првите што ќе ги испробаат најновите технологии за дизајн, визуелни ефекти, алатки за развој и друго, треба да го преземете овој експериментален прелистувач. Во моментов, американската компанија штотуку започна Преглед на технологијата на Safari 132.

Епл објави ново ажурирање за Safari Technology Preview, експерименталниот прелистувач што Apple првпат го претстави во март 2016 година. Apple го дизајнираше Safari Technology Preview за тестирање на карактеристики што може да се воведат во идните верзии на Safari. Верзијата 132 на овој тест прелистувач вклучува поправки на грешки и подобрувања на перформансите за веб -инспектор, CSS, JavaScript, веб -API, WebRTC, рендерирање, медиуми и веб -екстензии. Вели Apple групите со јазичиња не се синхронизираат во ова издание.

Не е лоша идеја да ја испробате оваа верзија бидејќи се базира на новото ажурирање на Safari 15 вклучен во macOS Monterey и како таква вклучува неколку карактеристики на Safari 15. Има нова лента со јазичиња. Кој е оптимизиран со поддршка за јазични групи, заедно со подобрена поддршка за веб -екстензии на Safari.

Исто така, има функција за текст во живо што им овозможува на корисниците да избираат и да комуницираат со текст во слики на веб. Се разбира, потребна е бета верзија на macOS Monterey и Mac M1. Исто така, постои поддршка за Брзи белешки што ни помага да додаваме врски и нагласи на Safari што ни помагаат да запомниме важни информации и идеи.

Новото ажурирање на прегледот на технологија Safari достапен е за macOS Big Sur и macOS Monterey ، најновата верзија на оперативниот систем Mac која треба да излезе оваа есен. Достапно е преку механизмот за ажурирање на софтвер. Знаете, во системските параметри за секој што го презел прелистувачот. Целосните белешки за ажурирањето се достапни на веб -страницата за преглед на технологија Safari.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.