Apple го објави Safari Technology Preview 149

Преглед на технологија за Safari

Safari Technology Preview во неговата верзија 149, сега може да се преземе од Портал за програмери на Apple. Веќе знаете дека овој прелистувач е предодреден да ги изврши сите тестови на сите оние новитети што Apple сака да ги имплементира во Safari. Тоа е тест клупа за сите оние карактеристики што сакате да ги тестирате пред да ги стартувате. Прелистувач погоден за програмери кои во ова ново издание не придонесува многу. 

Експерименталниот прелистувач кој Apple првпат го претстави во март 2016 година има нова верзија. се среќаваме сега со број 149 на овој прелистувач дизајниран да ги тестира сите оние функции што подоцна сакаме да ги видиме како функционираат во Safari. Тест контекст кој е многу корисен за програмерите да знаат дали новите функции ќе бидат функционални подоцна.

Верзија 149 од прегледот на технологијата Safari вклучува поправки на грешки и подобрувања во перформансите за Web Inspector, Media, CSS, CSS Container Quaries, Rendering, JavaScript, Screen Sharing, Web Animations, WebAuthn, Preload навигација, Web API и безбедност. Оваа тековна верзија на Safari Technology Preview се базира на ажурирањето на Safari 16 и вклучува поддршка за функциите што доаѓаат во macOS Ventura, како што се текст во живо, клучеви за лозинка, подобрувања на веб-екстензии и уште неколку. Мораме да забележиме дека оваа нова верзија е компатибилна со хардвер кој работи со macOS 13 Ventura, за разлика од претходните верзии на Safari Technology Preview, но веќе не работи со macOS Big Sur.

Ако сте програмер, сигурно веќе сте биле свесни за ова ново ажурирање, а ако не, тогаш веќе знаете како да продолжите и од каде можете да ја преземете новата верзија. Ве охрабруваме да го преземете и кажете ни Ако најдовте повеќе новости освен веќе споменатите од тие поправени грешки и слично.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.