Apple ја објави екстензијата Shazam за Chrome и Microsoft Edge

Шазам екстензија за Хром

Откако Apple го купи Shazam во 2018 година, компанијата од Купертино ја имплементира и ја подобрува услугата што ја нуди оваа англиска компанија, додавајќи нови функции како и интегрирајќи го своето работење преку Siri, така што нема потреба да го инсталирате на уред со iOS да препознава песни.

Шазам има а апликација за macOS што ни овозможува да препознаеме која било песна што се репродуцира на нашиот Mac, како и да е, апликацијата Не е ажуриран скоро две години. Ако не ви се допаѓа како функционира оваа апликација, треба да ја пробате новата екстензија за Chrome и Microsoft Edge.

Преку ова продолжување, преку кој било прелистувач базиран на Chromium, можеме да идентификуваме која било песна што се репродуцира во јазичињата што ги имаме отворено, било да е тоа YouTube, Netflix, Soundcloud или која било друга платформа.

Откако ќе ја инсталираме екстензијата, за да почне да работи, само треба кликнете на сината икона со логото на Shazam. Откако ќе ја препознае песната што се репродуцира, ќе се прикаже скокачки прозорец со името на изведувачот и албумот каде што може да се најде.

А линк до Apple Music за слушање на песната, пристап до стиховите на песните, музички спотови... Дополнително, како и апликацијата за мобилни уреди, ни овозможува пристап до целосна историја на сите песни кои сме ги препознале преку екстензијата.

За жал, во моментов нема опција да може најавете се и можете да пристапите до списокот со песни што претходно ги препознавме и во верзијата за iOS и во други уреди поврзани со истиот ID.

Некои корисници тврдат дека апликацијата не работи правилно на некои уредиТака, веројатно е дека за неколку дена компанијата од Купертино ќе објави ново ажурирање за да ги реши овие проблеми со перформансите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.