Apple го проширува бројот на банки кои го поддржуваат Apple Pay во Кина и САД

Кога се чинеше дека експанзијата на Apple Pay привремено запре, веб-страницата на Apple само доби ажурирање со додавање на 27 нови банки компатибилни со Apple Pay во САД и две нови компатибилни банки во Кина. Во моментот меѓународно проширување се чини дека привремено запре.

Последните земји кои веќе го прифатија Apple Pay со раширени раце се Финска, Данска, Шведска и Обединетите Арапски Емирати, со што бројот на земји каде што е достапна оваа технологија за плаќање е близу дваесет и каде само ја наоѓаме Шпанија како земја што зборува шпански.

Подолу ви покажуваме список со нови американски и кинески банки кои веќе започнаа да им ја нудат Apple Pay на сите свои клиенти.

Нови банки кои го поддржуваат Apple Pay во САД

 • Прва кредитна унија во Северна Калифорнија
 • Американска федерална банка
 • Говеда Национална банка и доверлива компанија
 • Граѓанска прогресивна банка
 • Заедницата прва банка
 • Општински кредитен сојуз на реката Пад
 • Прва заедница банка на Хилсборо
 • Прва заедница банка на Озаркс
 • Прва опција банка
 • Пет окружни кредитни сојузи
 • Државна банка Фланаган
 • Штедилница Гринфилд
 • Домашна Народна банка
 • Itasca Bank & Trust Co.
 • Кредитна унија на заедницата Келог
 • Членовите разменуваат кредитна унија
 • Митрополит трговска банка
 • Североисточно семејство Федерална кредитна унија
 • Патека банка
 • Кредитна унија на вработените во државата Пенсилванија
 • Народна банка (ТХ)
 • Речен брег и доверба
 • Банка и доверба во долината на Саук
 • Државна банка на островот Сицилија
 • Сонцето научен парк Федерална кредитна унија
 • UnitedOne кредитна унија
 • Кредитна унија на Wiremen

Нови банки кои ја поддржуваат Apple Pay во Кина

 • Банка на ZhangJiaKou
 • Банка Гуангдонг Хуаксинг

Земји кои го поддржуваат Apple Pay се Франција, Финска, Данска, Ирска, Италија, Русија, Шпанија, Швајцарија, Велика Британија, Канада, САД, Австралија, Кина, Обединетите Арапски Емирати, Хонг Конг, Јапонија, Нов Зеланд, Сингапур и Тајван Засега, Apple Pay Cash, методот што го смисли Apple за испраќање пари помеѓу корисниците на Apple преку Apple Pay, започна да биде достапен во бета фаза со лансирањето на iOS 11.2 бета 2, иако моментално достапно само во САД.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Педро Рејес dijo

  Повеќе банки треба да го прифатат или вклучат овој начин на плаќање во нивните телефонски податоци, во Шпанија малку банки го имаат тоа.